banner40

Tahliye edilen Aysel Tuğluk hakkında yeni iddianame

Demans tanısı olduğu için Adli Tıp Kurumu'nun (ATK) "cezaevinde kalamaz" raporu verdiği ve 26 Ekim 2022 tarihinde tahliye edilen Aysel Tuğluk hakkında, sekiz yıl sonra hazırlanan iddianame Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre tanık ifadesine dayandırılan iddianamede, IŞİD'in 2014'te Kobani'ye saldırması sırasında yaralanan ve örgüt üyesi olduğu iddia edilen Turgut. T isimli kişinin aradan sekiz yıl geçtikten sonra Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği beyanda, Tuğluk'un kendisine yardım ettiğini iddia etti.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na 17 Ocak 2021 tarihinde verdiği ifade iddianameye yansıyan Turgut T., 2014'te IŞİD'in saldırıları esnasında yaralandığını ileri sürdü.

Bacağından yaralandığını söyleyen Turgut T., kendisini YGP'lilerin sınırda TSK askerlerine teslim ettiğini ve Suruç Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındığını söyledi.

Turgut T., tedavi esnasında o dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili olan Aysel Tuğluk ve Faysal Sarıyıldız'ın da kendisini ziyaret ettiğini iddia etti.

Tuğluk'un "örgüt üyeliği" suçlaması ile 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle cezalandırılması istenen iddianamenin, Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde Tuğluk hakkında aynı suçlamayla açılan dosya ile birleştirilmesi talep edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol