Başta Diyarbakır’ın ekolojik Hevsel bahçelerinin bulunduğu alan olmak üzere Dicle nehri boyunca uzanan Dicle Vadisi’nde kuş çeşidi ve hareketliliğinde gözle görülür bir artış görülüyor. Küresel ısınma yüzünden bazı göçmen kuşların artık geri dönmüyor ve burada çiftleşip ürüyor. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, birçok kuşun fotoğraflarını çekerek koruma anlamında duyarlılık oluşturmak amacıyla medyayla paylaştı. Prof. Dr. Ahmet Kılıç, kuşların yaşanan kuraklıktan dolayı sıkıntılarının olduğunu ve korunmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Türkiye’de bilinen 500 kadar kuş türünün 200 kadarı “Kuş cenneti” olarak adlandırılan Hevsel bahçelerinde yaşıyordu ancak bu sayı son yıllarda çok azaldı. Son yıllarda, Hevsel bahçelerindeki canlı hareketliliğini gözleyip çok sayıda hayvanın fotoğraflarını çekerek  belgeleyen uluslararası fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, özellikle son on yılda, bölgede kurulan kafeler, bahçelere sokulmaya çalışan yapılaşma çabaları ve bahçelere ekilen ürünlerin çeşitlerinin değişmesi ile diğer bazı nedenlerden dolayı artık eskisi kadar göçmen kuşun gelmediğini söyledi.

Uluslararası Profesyonel Fotoğrafçılar Birliği (Professional Photograpehrs International)  PPI’nin Türkiye Onursal Danışmanı fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, bu yaz Dicle Vadisi’nde ve Hevsal bahçeleri civarındaki kuş sayısı ve çeşitliliğinde artış görüldüğünü, bunun sevindirici olduğunu belirterek, son bir ayda çektiği bazı kuş fotoğraflarını, kuşların korunmasına dikkat çekmek ve bu anlamda farkındalık yaratmak amacıyla medya ile paylaştı. Bilim çevreleri, küresel ısınma yüzünden bazı kuşların geri dönmeyip burada çiftleşip ürediklerini, artışın bu ve başka nedenlerden kaynaklandığını belirtiyorlar.

Fotoğrafçı Mehmet Masum Süer, “Hevsel’de hem kuş sayısının yeniden artmış olması ve hem de kuşların ve diğer yaban hayvanlarının korunması anlamında insanımızda bir bilinçlenmenin gelişmiş  olması sevindirici bir durum. İnsanımız bulduğu yaralı veya güçten düşmüş hayvanlara karşı kayıtsız kalmıyor, alıp yaban hayatını koruma merkezlerine teslim ediyor. Bu merkezlerde korumaya alınarak tedavi edilen ve doğaya bırakılan hayvan sayısının her geçen gün artması da bu bilinçlenmenin bir sonucu.” diye konuştu. Uluslararası birçok unvan ve ödüle sahip olan fotoğrafçı Süer, 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilen ekolojik Hevsel bahçelerinde çektiği aralarında tilki, yılan, şahin ve çok sayıda kelebek türünün bulunduğu hayvanlar ile Hevsel’in farklı mevsimlerde çektiği manzara  fotoğraflarıyla tanınıyor.  

Dicle Üniversitesi Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kılıç da küresel ısınmanın, dünyanın birçok bölgesindeki canlı hareketliliğini değiştirdiğini belirterek, bu değişimin bölgemizde de gözlemlendiğini belirterek “Tabiat dinamik bir yapıya sahiptir. Doğadaki hareketlilik, değişen iklim şartlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Hem ülkemizde hem de bölgemizde son dönemlerde bazı türleri yıl boyunca görebiliyoruz. Küresel ısınma bu nedenlerden biri. Çevremizdeki bazı su sistemlerinin kuraklıktan dolayı sıkıntıları var ve diğer bazı konular bu hayvanları olumsuz etkiliyor. Sürekli gözlem ve korumak çalışmalarına ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)