‘20 Davayı Barışla Sonuçlandırdık’

DİYARBAKIR - Bölgenin en büyük aşiretlerinden olan Metina Aşireti’nin üyelerinin kurduğu Metina Derneği, 3. yılında 2. kongresini gerçekleştirdi.

Bölgede son zamanlarda birçok kan davasını barışla sonuçlandırarak ve adından söz ettiren Metina Derneği’nde mevcut başkan Aydın Pirinççioğlu, kongreye tek aday olarak girdi ve güven tazeledi.

Aydın Piriççioğlu, başkan olarak seçildiği derneğin yönetimine Mehmet Özçelik, Esat Güngürür, Kazım Doğan, Tahir Günçiçeği, Cemal Solmaz, Yusuf Durmaz, Abdulkadir Öz, Reşit Akıcı. Hikmet Kaya, Mehmet Ekinci, Mehmet Güler, Agit Tekin, Fethi Özyılmaz, Kemal Geçmez, Haydar Aktaş, Ali Özdemir, Nezir Doğan, Faik Demir, İrfan Vural,Yaşar Akar, Askeri Yönetim, Behçet Koyun, Kazım Özyılmaz seçildi.

Derneğin üç yıllık faaliyetlerini okuyan ve gelecekle ilgi topluma hizmet adına yapacağı projeleri anlatan Dernek Başkanı Aydın Pirinççioğlu tekrar başkan seçildiği için dernek üyelerine ve genel kurula teşekkür etti.

Başta bölgenin kanayan yarası kan davaları olmak üzere birçok davayı bitirdiklerini aktaran Pirinççioğlu, "Kan davası, arazi meselesi, kız kaçırma olayları olmak üzere 20 davayı barışla sonuçlandırdık. Bu davaların son bulmasıyla birlikte bölgemizde barış ve huzur ortamı ortaya çıktı. Bu çalışmalarımızdan dolayı bölgede özellikle kırsal alanda derneğimize büyük ilgi var. Derneğimizde Barış ve Gençlik komisyonumuz var. Komisyonlarımızın devreye girmesiyle birlikte inşallah Metina Derneği olarak bölgedeki bütün husumetli kişileri barıştırarak kan davalarını bitireceğiz. Amacımız toplumdaki kin ve nefreti bitirmektir. Onun için derneklerin kuruluşu halk için çok önemlidir" diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol