Belgin Diken’in ev hapsi kaldırıldı

DİYARBAKIR - 13 Kasım 2019’da görevden uzaklaştırılarak, yerine kayyım atanan Diyarbakır Merkez Yenişehir eski Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan Belgin Diken ve avukatları duruşmada hazır bulundu.

 Hakkındaki iddialara ilişkin savunma yapan Diken, 2015 ve 2017 yıllarında HDP Yenişehir İlçe Başkanı olarak partisinin düzenlediği açıklamalara katıldığını belirterek, etkinliklerin suç olmadığını söyledi. Çoğu basın toplantısında barış çağrısı yapıldığını belirten Diken, kendi iradesiyle bu etkinliklere katıldığını vurguladı. Evinde ele geçirildiği belirtilen kitapların yazar olan eşine ait olduğunu söyleyen Diken, hakkındaki ev hapsinin kaldırılmasını istedi. 

 İddia makamı, eksik hususların giderilmesini isteyerek, ev hapsi şartının devamını istedi.

 Ev hapsi şartı kaldırıldı

 Diken’in avukatları ise, müvekkiline yöneltilen suçlamaların 2019’da yapılan seçim çalışmalarından ibaret olduğunu ifade etti. Avukatlar, usulsüz işe alımlarla ilgili algı oluşturulduğunu belirterek, müvekkillerinin yazar olan eşinin tanık olarak dinlenmesini istedi. Avukatlar, müvekkilleri hakkındaki ev hapsi kararının kaldırılmasını istedi. 

 Mahkeme heyeti, Diken hakkındaki ev hapsi kararının kaldırılmasına, yurt dışı yasağının ise devamına karar verdi.

 Diken’in yazar eşi Şeyhmus Diken’in tanık olarak dinlenmesine kararlaştıran mahkeme, duruşmayı 2 Aralık’a erteledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol