Fiskaya'da Manzara 1 TL

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Osman Baydemir'in belediye başkanı olduğu 2009 yılında hizmete açılan Fiskaya Şelalesi ve Seyir Terası'na girişler, ücretli hale getirildi. Kent halkının hafızasında önemli bir yere sahip Fiskaya Şelalesi'nin yer aldığı seyir terası, başlatılan yenileme ve restorasyon çalışmaları kapsamında bir süredir yurttaşların girişine kapalıydı. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığınca yürütülen çalışmalar kapsamında Fiskaya Şelalesi tekrardan akar hale getirilip, ışıklandırıldı. Yanı başındaki tahta teras ise yerinden kaldırılıp, 170 metrekare kompozitdeck, 60 metrekare cam teras yerleştirildi. Yine "RojCafe" isimli işletme kaldırılıp, yerine Diyar'-ı Lezzet isimli yeni bir kafe yerleştirildi.

 İsmi 'Fiskaya Cam Teras' olarak değiştirilen alan, 27 Kasım'da törenle yeniden açıldı.  Fakat açılışı yapılan Cam Teras'a turnike yerleştirilip, girişlerden ücret alınmaya başlandı. Daha önce ücretsiz olmasına ve dileyen herkesin buradan Dicle Nehri'ni ve HevselBahçeleri'ni seyredebiliyor olmasına rağmen yenileme çalışması sonrası buraya girişler paralı hale getirilip, 1 TL ücret alınmaya başlandı.

 Yurttaşlar şimdilerde Cam Teras'ın yanı başına inşa edilen kafeden 1 TL karşılığında jeton alıp, turnikeden geçtikten sonra ancak manzarayı seyredebiliyor. Bir işletmeye çevrilen Seyir Terası'nın işletmesinin ise belediye şirketi olan MedA.Ş'ye verildiği öğrenildi.

 'KENDİ MALIMIZI PARAYLA SATIYORLAR'

 Seyir Terası'nın ücretli hale getirilmesi, manzarayı seyretmek için buraya gelen yurttaşların tepkisine neden oldu. Yurttaşlar, tepkilerini ise "Daha önce gelip oturup çay içtiğimiz yerleri şimdi ücretli hale getirmişler. Kendi malımızı bize parayla satıyorlar artık" diyerek gösterdi.

Seyir Terası'nın neden ücretli hale getirildiği sorusunu Med A.Ş. yetkilileri ise en fazla 30 kişinin çıkabildiği Cam Teras'ta yoğunluk yaşanmaması gerekçesini sundu. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol