Gökalp’ın gözaltına alınmasına tepki

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Diyarbakır Tabip Odası, TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın gözaltına alınmasına ilişkin oda binasında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan,  Dr. Şeyhmus Gökalp adresi ve işyeri bilinen bir hekim olarak savcılığa çağrılması halinde ifade verebilecek durumdayken, insani hakları gözetilmeden 3 gün önce sabahın erken saatlerinde işlem yapıldı.

Turan, “Bu işlem vicdana aykırıdır. Pandemi döneminde hekimlerin izinleri, istifaları ve emekliliklerine bile yasak getirilirken, bir hekim olan Dr. Gökalp’ın sağlık hizmeti vermekten alıkonularak 3 gündür gözaltında tutulması akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Pandemi döneminde gözaltı ortamının koşulları da göz önüne alındığında, Dr. Gökalp ve beraberindekiler sağlık sorunları yaşamaları halinde sorumluluk bu işlemleri yapanların olacaktır. Daha önce de benzer gözaltılarda da gözaltına alınan kişilerin Covıd-19 hastalığına yakalandığı unutulmamalıdır” dedi.

“Dünya Tabipler Birliği’ne bildirildi”

Turan, konuyla ilgili olarak Dünya Tabipleri Birliği’nin bilgilendirildiğini ve Gökalp’in avukatlarıyla yaptığı görüşmelerin raporlaştırıldığını söyledi. Turan, şunları söyledi:

“Suçsuz olan Gökalp’in insani ve hukuki haklarının savunusunda Türk Tabipleri Birliği ve Diyarbakır Tabip Odası olarak sonuna kadar yanındayız. Onurlu insanların haklarını düzmece dosyalarla çiğnenmesine, hekimlerin görevlerini yapmalarının hukuki normlar dışına çıkarak engellenmesine her zaman karşı çıktık ve bu konudaki mücadelemizde kararlıyız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol