banner40

Gurme fuarı ziyaretçi rekoruyla sona erdi

55 ilden 167 Firmanın katılımıyla Diyarbakır’da dördüncü kez düzenlenen Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı 257 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Zengin lezzet çeşitliliği sunan yöresel ürünlerin markalaşması ve coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerin bilinirliklerini artırarak yeni pazarlara açılma hamlelerinde önemli bir buluşma noktası oldu.

Fuar kapsamında düzenlenen Diyarbakır 4. Ulusal Aşçılık ve Pastacılık Yarışması ile usta aşçılar, öğrenciler ve ev hanımları tarafından yapılan birbirinden lezzetli yemekler, pastalar ve tatlılar altın madalya için kıyasıya yarıştı. Özellikle anaokulu minikleri tarafından hazırlanan pizzalar ziyaretçiler tarafından büyük bir keyifle yenildi.

Altı gün boyunca Anadolu Mutfağının eşsiz lezzetlerinin sergilendiği ve Hatay’ın Onur Konuğu olduğu Fuarda, Hatay’a ait yöresel yemekler, Sahne Mutfak’da hazırlandı ve ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Fuar boyunca, Sahne Mutfak’da tarihten gelen birçok mutfağın yemek kültürünün yaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla, usta aşçılar tarafından 53 farklı konu başlığında etkinlikler düzenlenerek,Diyarbakır Yöresel Lezzetleri hazırlandı.Bu lezzetlerin püf noktaları, ziyaretçiler ile fuarı ziyaret eden akademisyen, gastronomi yazarı, blogger, şef vb. farklı kesimlere tadım atölyeleri ile sunuldu.

Bunun yanı sıra, Fuara Diyarbakır dışından katılım sağlayan şefler tarafından hem Diyarbakır’ın hem kendi şehirlerinin yöresel lezzetlerinin, ilgiyle izlenen atölye ve sunumları gerçekleştirildi.

Fuara destek veren tüm kurum ve kuruluşlara, katılımcı firmalara, ziyaretçilere ve basın mensuplarına teşekkür ederiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol