Konserler Serisi Sürüyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) Hasuni Mağaraları’nda başlattığı 10 Tarihi Mekan 10 Eşsiz Konser etkinliklerinin ikincisi farklı bir konsept ile Zerzevan’da düzenleniyor.

Bu topraklarda tarihten bugüne gelen farklı dillerdeki ezgilerin seslendirildiği ve dijital platformlarda izleyiciler ile buluşan konser programını Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Tayınlamak değerlendirdi.

Tayınlamak, kazı çalışmalarının devam ettiği UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde yer alan Zerzevan Kalesi’nin yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gördüğünü belirtti.

DTSO olarak tarihi, kültürel eserlerin ve somut olmayan kültürel değerlerin tanıtımına büyük önem verdiklerini ifade eden Tayınlamak, geçmişten günümüze kadar uzanan zengin müzik kültürünün tanıtımı ve gençlerin, yerel girişimlerin bu kültürü yaşatma ve sürdürme konusundaki çalışmalarına da destek verdiklerini sözlerine ekledi.

Tayınlamak, “Hasuni Mağaraları’nda düzenlediğimiz ilk konser etkinliğimiz büyük ilgi gördü. Dengejlik geleneğini ve klamlarımızı sentur, keman ve erbane eşliğinde izleyiciler ile paylaştık. Seyidxane Boyaci’nin etkileyici sesi ve klamı konserimize renk kattı ve konser vesilesi ile de kendisini anma imkanımız oldu. Farklı dillerdeki ezgiler, klamlar bölgemizin ve ilimizin kültürel çeşitliliğini bir kez daha gözler önüne serdi” Şeklinde aktardı.

Tayınlamak, Zerzevan Kalesi’nde çekimlerini yaptıkları ikinci konser etkinliğinin 13 Kasım  Cuma günü saat 20:00’de DTSO’nun sosyal medya hesapları üzerinden izleyiciler ile buluşacağını belirterek, konserin içeriği ve konseptine dair  bilgiler paylaştı.

Tayınlamak, “Bu konserde enstrüman olarak piyanoya yer verdik. Klasik batı müziğinden ezgilerin yanında yerel ezgiler de piyano eşliğinde Ma Müzik sanatçıları tarafından seslendirildi. Konserimize bölgemizin kültürel zenginliğinden beslenerek Zazaki ve Kurmanci eserler seslendiren Mikail Aslan büyük renk kattı. Tahsin Taha’nın Seyrana eserini seslendirdi. Gün doğumunda klasik müzik dinletisi ile başlayan konser gün batımında piyano eşliğinde bu toprakların ezgilerinin, klamlarının seslendirilmesi ile tamamlandı” şeklinde belirtti.

Tayınlamak konser çekimlerini büyük zevk alarak gerçekleştirdiklerini belirterek, Zerzevan Kalesi’nin eşsiz görüntüleri ve müzik ezgilerini izleyiciler ile buluşturmak için heyecan duyduklarını aktardı. Herkesi 13 Kasım Cuma günü saat 20:00’de bu heyecanı paylaşmaya davet etti.

Yeni konser programı hakkında da ipuçları veren Tayınlamak, 3. konserin inanç turizm değerleri ile bilinen Eğil ilçesinde yapılacağını ifade ederek sözlerini tamamladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol