banner5

Plastik işleme makinelerinde üretim ve yatırım geriledi

Haber Celal Kuzu

Güneydoğu Ekspres Diyarbakır -  PAGEV’in son olarak yayınladığı Türk Plastik İşleme Makineleri Sektör İzleme Raporu’nda yer alan verilere göre; plastik işleme makineleri üretimi 2019 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 17 gerileyerek 507 milyon dolara indi. Makine üretimindeki bu düşüşe plastik sektörü üretiminde ilk üç çeyrekte ortaya çıkan gerileme neden oldu. Oysa 2015-2018 yılları arasında plastik makine üretimi yıllık ortalama yüzde 22’lik artış gösteriyordu.

Geride bıraktığımız yıl toplam plastik işleme makineleri üretiminden; presler ve diğer makineler yüzde 46, aksam ve parçalar yüzde 22, ekstrüzyon makineleri yüzde 15, termoform makineleri yüzde 9, enjeksiyon makineleri yüzde 7 ve şişirme makineleri yüzde 1 pay aldı.

İhracat da ithalat da düştü

2015 - 2018 yılları arasında yılda ortalama yüzde 22 artış gösteren plastik işleme makineleri ihracatı, 2019 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 19’luk düşüşle 197 milyon dolara geriledi. İhracatta öne çıkan ilk beş ülke; Rusya Federasyonu, Hindistan, İspanya, Cezayir ve Almanya olarak sıralandı.

İhracat birim fiyatı yüzde 6,5 geriledi

Plastik işleme makineleri ile bunların aksam ve parçalarının ortalama birim ihraç fiyatı 2019 yılının dokuz aylık döneminde kilogram başına 10,1 dolar olurken 2018 yılına kıyasla yüzde 6,5 geriledi. Bu dönemde ortalama ihracat birim fiyatları, ortalama ithal fiyatlarının yüzde 13 altında gerçekleşti.

Plastik mamul üretimi rakamlarındaki gerilemenin etkisiyle plastik işleme makineleri ithalatı da 2019 yılında 2018 yılına kıyasla yüzde 33’lük azalışla 421 milyon dolar seviyesine indi. Bu dönemde en çok ithalat yapılan ülkeler Çin, Almanya, İtalya, Japonya ve Avusturya oldu.

İthalattaki düşüş ile birlikte sektörün dış ticaret açığı da yüzde 42 azaldı ve 223 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Makine ve teçhizat yatırımları yüzde 27 azaldı

Geride bıraktığımız yıl plastik sektörünün makine ve teçhizat yatırımları 2018 yılına kıyasla yüzde 27 gerileyerek 730 milyon dolara kadar düştü. Plastik mamul üretiminde yılın son çeyreğinde başlayan artış ivmesinin 2020 yılında makine ve teçhizat yatırımlarına da olumlu katkı sağlaması bekleniyor.

2019 yılında sektörde yapılan plastik makine yatırımlarının yüzde 47’sini presler ve diğer makineler, yüzde 17’sini aksam ve parçalar, yüzde 16’sını enjeksiyon makineleri, yüzde 14’ünü ekstrüzyon makineleri, yüzde 4’ünü termoform, yüzde 2’sini ise şişirme makineleri oluşturdu.

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, plastik sektörünün gelişiminde en önemli göstergelerden biri olan makine yatırımlarında geçen yıl istenilen ivmenin yakalanamadığını belirterek 2020 yılında üretimdeki artışa paralel olarak plastik işleme makineleri sektöründe de bir toparlanma gerçekleşebileceğini vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol