Sağlıkçılardan alkışlı protesto

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, özlük haklarına ilişkin Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklama yapan SES Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, 10 aydır Kovid-19'la mücadele eden sağlık emekçileri olarak en başından beri sosyal, ekonomik taleplerini dile getirdiklerini belirtti.

Güldiken “Ağlayacağımıza gülüyoruz, elimizde keşke sağlıkçı olacağımıza ay çiçek yağı olsaydık” diye döviz taşıdıklarını ifade ederek, “Bu o kadar trajik ki ne diyeceğimizi şaşırdık. Sürecin en başından beri hakkınızı ödemeyiz dediler, gerçekten ödemediler. Sürecin en başından beri halkı, emekçiyi, verileri ile manipüle etiler, kandırdılar. En başından beri gerçekleri gizlediler” diye konuştu.

Bu güne kadar Türkiye’de pandemi nedeniyle yirmi binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini ve bunların büyük bir kısmının yoksul olduğunu ifade eden Güldiken, şunları söyledi: “Sadece sağlık alanında 339 emekçi arkadaşımız Kovid nedeniyle yaşamını yitirdi. 130 bine yakın emekçi de virüse yakalandı. 2 milyondan fazla Kovid’e yakalanan insan var, bu koşularda çalışabilecek durumda değiliz artık.”

 Ek ödemelerin tek kalemde ödenmesini talep eden Güldiken, “Küçük zammı protesto ediyoruz. Onlar hep bizi alkışlıyorlar, biz de bir dakika onları alkışlayacağız” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol