Salgın sürecinde hizmetler durmadı

Dşyarbakır Merkez Bağlar İlçe Belediyesi, tüm dünyayı etkisi altına alan çağın en büyük hastalığı Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede aldığı tedbirlerle dikkat çekerken, zorlu koşullara rağmen belediyenin diğer hizmetlerini ve yatırımlarını da aksatmıyor.

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, pandemi süreçinin başından bu yana 84 kilometreye karşılık gelen 60 bin ton asfaltlama çalışması gerçekleştirdi. Birçok mahalle ilk kez bu hizmete kavuşurken, buralarda kaldırım yenileme ve parke taşı döşeme hizmetleri de yapılarak modern görüntülere kavuşturuldu.

43 kilometre yeni yol

Bağlar'a bağlı 48 mahallenin 37'si kırsal bölgelerde bulunuyor. Bu yerleşim yerlerinin yolları yenilenip genişletilirken, bir çok yerde yeni yollar yapılarak toplam 43 kilometrelik yol hizmeti kazandırıldı.

Yeşil alanlar

Yeşil alan çalışmalarını da sürdüren Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde 2 yeni park kazandırdı. Çok amaçlı bir parkın inşasına ise devam ediliyor. Geçen yıl startı verilen kent içi tarım uygulamaları projesinde meyve ve sebze hasadı aşamasına gelindi.

6 bin aileye yardımı

Bağlar Belediyesi, pandemi sürecinde aralarında yaşlı, hasta ve engelli vatandaşların da bulunduğu ihtiyaç sahibi 6 bin aileye gıda ve sosyal yardım desteği sağladı.

Pandemi sürecinde mahalle, esnaf ve ev ziyaretleriyle 50 bin vatandaş ile temas kuran Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ziyaretler sırasında tespit ettiği vatandaşların sorunlarını çözerek çeşitli konulardaki mağduriyetlerini de giderdi.

Kovid-19 ile mücadeleye özel ekip

Bağlar Belediyesi, Mart ayında ülkemizde görülmeye başlayan Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele etmek için Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesine özel ekipler kurdu.

Başkan Beyoğlu'nun talimatı ile 45 uzman personelden oluşan 3 ekip ilçe genelinde düzenli olarak dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdi.

Diğer hizmetler

Pandemi nedeniyle camilerin kapalı olduğu dönemde ilçe genelindeki 70 ve talep üzerine ilçe dışında yer alan 10 olmak üzere 80 camiyi dezenfekte eden ekipler,Cuma namazlarının yeniden başlandığı dönemde de bu hizmetleri sürdürdü.

100 eczane, 33 sağlık kuruluşu olmak üzere ilçe genelindeki kamu binalarını, güvenlik güçlerine ait noktaları dezenfekte eden ekipler, ayrıca banka ATM'lerini, cadde ve sokakları, vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşıladığı alış veriş noktalarını ve semt pazarlarını steril hale getirmesiyle dikkat çekti.

Zabıta, Sağlık İşleri ve Ruhsat Denetim Müdürlüğü ekiplerinin gerçekleştirdiği kontrol ve denetimlerle gıda sağlığının korunması sağlanırken, bu süreçte toplum sağlığını hiçe sayan işletmeler hakkında yasal işlem uygulandı.

Yeni evlenen çiftlerin nikah işlemlerini kolaylaştırmak için bir ilke imza atıldı. Başkan Beyoğlu'nun talimatı ile belediyeye ait ek hizmet binasının bahçesi düzenlenip düzenli olarak dezenfekte edilerek nikah işlemleri açık alanda yapılmaya başlandı.

Pandemi sürecinde şu ana kadar vatandaşlara 500 bin ücretsiz maske dağıtımı gerçekleştirdi. Semt pazarları ve alış veriş noktalarında 250 bin ücretsiz eldiven dağıtan belediye ekipleri,pandemi nedeniyle karantinaya alınan bölgelerde de dezenfekte ve çevre koruma çalışmaları gerçekleştirerek dikkatleri üzerine çekti.

Beyoğlu: Pandemiyi hizmete engel görmüyoruz

Pandemi sürecinde iki aşamalı plan yaptıklarını belirten Başkan Hüseyin Beyoğlu, bir yandan Kovid-19 ile mücadele ederken diğer yandan yıllardır çözüm bekleyen sorunlarla ilgili çalışmaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Beyoğlu,"Ülkemiz Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 2023 hedeflerine yürürken, bizler de uzun yıllardır ihmal edilmiş hizmetten mahrum bırakılmış olan Bağlarımızı bu hedefe ulaştırmaya çalışıyoruz. Pandemi sürecinde salgın ile mücadele etmek için  halkımıza imkanlarımız dahilinde gerekli hizmetleri sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz.

Pandemi hizmete engel değil dedik. Bu doğrultuda ilçe merkezinde ve kırsal bölgelerde 20-25 yıldır hizmet alamayan vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak hizmetler kazandırdık" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol