Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu ile  Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu,15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla 15 Temmuz şehitlerini kabirleri başında anarken, Yenişehir İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci ise, hava şehitliğine ziyarette bulundu.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Ankara'daki Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yapılan saldırıda şehit olan polis memuru Halit Gülser'in Dicle ilçesinin Pekmezciler köyündeki mezarını ziyaret etti.

Karaloğlu, şehidin mezarına gül bıraktı.

Şehit Halit Gülser'in babası Ömer Gülser, "Allah devletimizden, milletimizden razı olsun. Allah kimsenin başına bir daha böyle bir darbe girişimi getirmesin" dedi.

Vali Karaloğlu, daha sonra darbe girişimini önlemek isterken İstanbul'da şehit olan 7 çocuk babası Askeri Çoban'ın Ergani ilçesindeki mezarını ziyaret etti.

Mezara gül bırakan Karaloğlu, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla meydanları dolduran halkın, darbe girişimine engel olduğunu söyledi.

15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin 4'üncü yılı olduğunu hatırlatan Karaloğlu, "O gece milletimiz vatan hainlerine fırsat vermemek için Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla sokaklara indi ve hainlere geçit, fırsat vermedi. O gece 251 vatan evladı, bu vatan, millet, bayrak, din, mukaddesatımız için şehit oldu. Rabb'im 251 şehidimize ve bu toprakları bize vatan kılan bütün şehitlerimize rahmet etsin" dedi.

Darbeye karşı durup şehit olanların kabirlerini ziyaret etiklerini dile getiren Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Diyarbakır'da da 3 şehidimiz var. İkisinin kabrini ziyaret ettik. Biri polis memuruydu, genç bir kardeşimizdi. Türk Polis Teşkilatının en seçkin birliği olan Özel Harekatta görevliydi. Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Dairesi'nin uçaklarla bombalanması neticesinde şehit olmuştu. Diğer şehidimiz Askeri Çaban. İşinde, gücünde bir vatandaşımızdı. Ama o gece o da milleti için, Cumhurbaşkanımıza sahip çıkmak için, mukaddesatı için çağrıya uydu, sokağa çıktı. Maalesef hainler onu da şehit etti. Bugün onun kabrini de ziyaret ettik."

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu

Diyarbakır Merkez Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu da,  şehit Halit Gülser ile vatandaşlardan Askeri Çoban'ın mezarlarını ziyaret ederek dua etti.

"Şehitlerimize karşı dua görevimizi yerine getirdik"

Duygu dolu anlar yaşayan Beyoğlu, tarih boyunca kanıyla ve canıyla bu toprakları vatan yapan milletin 15 Temmuzda da vatanı hainlere karşı korumak için bedel ödediğini söyledi.

Yenişehir Belediyesinden 15 Temmuz etkinliği

Diyarbakır'ın Merkez Yenişehir İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci ise, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde hava şehitliğine ziyarette bulundu.

Etkinlikte konuşan Kaymakam Murat Beşikci, şehitlerin kutsal emaneti şehit yakınlarını, gazilerini sevgiyle, hürmetle andıklarını söyledi.

Kaymakam Beşikci, "15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günümüzü tebrik ediyor, başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere Malazgirt’ten, Çanakkale’ye, Kurtuluş savaşından terörle mücadeleye canlarını vatani için seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, onların kutsal emaneti şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum" dedi.

Etkinlikte şehit düşen 251 vatandaş için hava şehitliğinde mevlit okutuldu. Yenişehir ilçesinde bulunan Kur'an kurslarında okunan 251 hatim şehit ruhlarına bağışlandı. Etkinlikte hava şehitliği girişinde şehitler için Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkanlığı tarafından lokma döküldü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol