Cumhurbaşkanı ve vekil seçimlerinde sandıklar açıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri iki tura kaldı. 28 Mayıs'ta vatandaşlar yeniden sandık başına geçecek. Parlamentoya giren vekiller ise belli oldu.

CNN Türk'ün derlediği habere göre Güneydoğu illerinde AK Parti'nin oylarında artık Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak seçime giren HDP'nin oylarındaysa düşüş görüldü.

AK PARTİ BÖLGEDE BİRİNCİ

Sandıklar açıldı, HDP’nin oy kaybettiği Güneydoğu’da AK Parti ile CHP arasında çekişmeli bir rekabet yaşandı. Güneydoğu Anadolu’da milletvekili seçimlerinde bir önceki seçimde olduğu gibi AK Parti ile HDP arasındaki milletvekili sayısı büyük oranda korundu. Resmi olmayan sonuçlara göre 9 ilde 65 milletvekilin Meclis’e gittiği bölgede AK Parti, yüzde 36 civarında oy oranıyla bölgede birinci parti oldu.

4 İLDE ERDOĞAN, 5 İLDE KILIÇDAROĞLU BİRİNCİ

Cumhurbaşkanı seçiminde ise bölge illerinin 5’inde Kemal Kılıçdaroğlu, 4’ünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önde tamamladı. Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te yüzde 74’e ulaşan oranlarla Kılıçdaroğlu birinci çıkarken, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te yüzde 66’yı bulan oranlarla Erdoğan ilk sıraya yerleşti.

CHP DİYARBAKIR'DA 21 YIL SONRA VEKİL ÇIKARDI

Milletvekili seçiminde de benzer bir durum söz konusu. AK Parti, Şanlıurfa’da 8, Yeşil Sol Parti ise Diyarbakır’da 8 sandalyeye ulaştı. Partinin oy oranı ise yüzde 60'ı buldu. HDP, 2018’de Diyarbakır’dan 9 milletvekili çıkarmıştı. Diyarbakır’da bu iki parti dışında sadece CHP 1 sandalye kazandı. Önceki seçime göre oy oranını yüzde 2 buçuktan 7'lere çıkaran CHP, Diyarbakır'dan 21 yıl sonra ilk kez vekil çıkarmış oldu. Şanlıurfa'da ise Yeşil Sol Parti 4, Diyarbakır’da da AK Parti 3 milletvekili çıkardı.

SİNAN OĞAN'A 1.29 OY

Cumhurbaşkanlığı yarışında ise Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 71’i aşarken, Erdoğan, partisinden daha yüksek oy alarak oyların yüzde 27'sini aldı. ATA İttifakı adayı Sinan Oğan da yüzde 1.29 oy aldığı görüldü.

MHP BİR VEKİL KAYBETTİ

AK Parti’nin, Gaziantep’teki oy oranı düşmesine rağmen yine 8 milletvekili kazandı. CHP ise 2018’e göre 5 puan civarındaki artışla yüzde 20’yi geçen oy oranıyla 3 milletvekili çıkardı. CHP'nin önceki seçimde Gaziantep'te 2 milletvekili vardı. MHP 1 sandalye kaybedip, tek milletvekiline düştü. Yeşil Sol Parti ve İYİ Parti'yse birer milletvekilini Gaziantep'ten Meclis’e gönderdi.

(HABER MERKEZİ)