31 Mart'ta yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) Belediye Eş Başkanlığı görevine yüzde 48.92 oy ile seçilen Mehmet Sıddık Akış, Van'da gözaltına alındı. Akış'ın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı, Hakkari Belediyesi'ne Başkan Vekili olarak Vali Ali Çelik'in kayyum olarak atandığını duyurdu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Akış hakkında "örgüt yönetmek", "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2014 tarihli dava dosyası görevden almaya gerekçe gösterildi.

Hakkari’de Kayyıma Gerekçe Olan Davanın Savcısı, ‘Fetö Firarisi’2


T24’ün haberine göre, davanın iddianamesini hazırlayan savcı, Bakanlığın ‘firari’ listesinde
Görevden alınmaya gerekçe gösterilen davayla ilgili ayrıntılara T24 ulaştı. Akış’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında açılan davanın iddianamesinin, o dönem “KCK operasyonları” olarak anılan soruşturma sonunda hazırlandığı öğrenildi.


Ancak, iddianameyi hazırlayarak mahkemeye sunan ve daha sonra İstanbul’da görev yapan savcı D.Y.’nin hakkında, 15 Temmuz’dan sonra ‘FETÖ’ davası açıldığı ve 2023 yılından bu yana İçişleri Bakanlığı’nın “arananlar listesinde” gri kategoride yer aldığı ortaya çıktı. Bakanlık, Türkiye’de bir dönem kritik davalar, soruşturmalar, arama ve el koyma kararlarında imzası bulunan 30 eski hâkim ve savcının, 2023 yılında “terörden arananlar” listesinin gri renkli kategorisine alındığını duyurmuştu.


25 HÂKİM VE SAVCIYLA BİRLİKTE YARGILANMIŞ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “FETÖ” ile ilişkili hâkim ve savcılara yönelik yürütülen soruşturma sonucu, D.Y. ile birlikte İstanbul özel yetkili savcılıklarında ve mahkemelerde görev yapan 25 şüpheli hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.
İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2017’de başlayan yargılamada, savcı D. Y. ile birlikte Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, Oda TV, Futbolda Şike gibi davalar kapsamında görev alan hâkim ve savcılar da sanık olarak yargılanıyordu. Bu dava aynı zamanda, savcı ve hakimlere FETÖ suçlamasıyla açılan ilk dava olarak biliniyor.


AKIŞ’IN BİR SONRAKİ DURUŞMASI 5 HAZİRAN’DA

Öte yandan henüz karara bağlanmayan dava, Akış’ın görevden alınarak yerine kayyım atanmasına gerekçe yapıldı. Dava ise iddianame savcısının Bakanlık listesinde ‘terörden arananlar’ listesinde olmasına rağmen devam ediyor. Davanın 23 Mayıs’ta görülen son duruşmasında, savcı Akış ile birlikte diğer sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Bir sonraki celse 5 Haziran’da görülecek.


‘KCK DAVALARI’NA DA ÖNCE KUMPAS DENİLMİŞTİ

Şu an firari olan savcı D. Y.’nin hazırlamış olduğu iddianame kapsamındaki “KCK davaları” da , 2016’daki askeri darbe girişimi sonrası “kumpas davaları” arasına konulmuştu.  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan “10 soruda 15 Temmuz Darbe Girişimi ve Fetullahçı Terör Örgütü” broşüründe “Ergenekon, Balyoz, Selam Tevhid, Tahşiye, Askeri Casusluk” olarak sıraladığı “Kumpas Davaları" arasında sıralanmıştı. Ancak söz konusu broşürün haberleştirilmesinden hemen sonra “KCK davaları” broşürdeki "kumpas davaları" bölümünden apar topar çıkarılmıştı.

Kaynak: T24