Zafer Tüzün

Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan Hasenen Aşireti mensupları tarafından kurulan 14 dernek, Diyarbakır’da bir tesiste yapılan toplantıda Hasenen Aşireti Federasyonu bünyesinde toplanma kararı aldı. 
Genel kurulda Hasenen Aşireti Federasyon Başkanlığına seçilen Enver Ergin, 14 dernek başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile ortak basın açıklaması yaptı. 
Ergin, ilk etapta Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde kurulu 12 dernek bir araya gelerek Hasenan Aşireti Federasyonu'nu kurduklarını bildirdi. Türkiye’nin en büyük aşiretinin ferdi olmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Ergin, “Hasenen Aşireti, doğu ve güneydoğu bölgelerinde yoğunlaşmakla birlikte 45 ilde, İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan ile bazı Avrupa ülkelerinde 3 milyonu aşkın nüfusa sahip bir aşiret. Bugün aşiretin büyükleri, öncüleri olarak toplandık ve aşiret dinamiklerini harekete geçirmeye karar verdik. Bizim amacımız birlik ve beraberliğimizi federasyon çatısı altında toplamak, akraba bağlarını güçlendirmek ve federasyon olarak ileride yapılacak çalışmalarda her kesimi kapsayacak şekilde öğrencimizden fakirine kadar destek ve ön ayak olmak için çalışmalarımız sürecek” dedi.
"AŞİRET LİDERİMİZ OLMAYACAK"
Federasyon çatısı altında birlik ve beraberliklerini güçlendirmeyi amaçladıklarını aktaran Ergin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün bir yol haritası belirledik. Sık aralıklarla toplanarak aşiret mensuplarına, memleketimize nasıl daha çok yararımız olacak onu konuşacağız. Federasyon merkezimiz Ankara’da olacak. Hasenen Aşireti olarak bir liderimiz yoktur ve hiçbir zaman da olmayacaktır. Sadece büyüklerimiz olacak, dernek başkanlarımız olacak ve federasyonumuz olacak. Dernek, federasyon başkanı ve yöneticileri aynı zamanda aşiretimizi temsil etme yetkisine sahip olacak. Ankara’daki genel merkezimizde sıkı çalışmalar yapılacak. Aşiretimizin tabanına ulaşacak istişare kurulları harekete geçecek ve bir bütün olarak kapsamlı bir bütünleşme çalışması gerçekleştireceğiz."
“HİÇ BİR PARTİNİN ARKA BAHÇESİ DEĞİLİZ”
Dernek ve federasyon yönetimi olarak siyaset üstü bir yapılaşmayı uygun gördüklerini ifade eden Ergin, “Federasyon olarak siyasi bir partiye bağlı değiliz. Biz, hiçbir partinin arka bahçesi değiliz, hiçbir zaman da olmayacağız. Bütün partilere ve siyasi görüşlere saygımız vardır.” şeklinde konuştu.