ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Fidan’a ait Eğil yolu üzerindeki Bozanbey Tekstil Köyü, gençlere ve kadınlara istihdam sağlıyor. 
45 bin metrekarelik alana kurulu alanda My Tekstil adıyla faaliyet gösteren fabrikada, 550 kişi istihdam ediliyor. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Mustafa Fidan, 2005 yılında söz konusu alanda hayvan çiftliği kurduklarını ancak daha sonra bu alanı istihdam ağırlıklı sektörlerin başında yer alan tekstile dönüştürdüklerini söyledi.

Hayvan Çi̇ftli̇ği̇nden Teksti̇l Köyü’ne3


İNSANLAR DOĞDUKLARI TOPRAKTA DOYMALI”

Kentteki genç nüfusun sektör için önemli bir avantaj olduğuna dikkat çeken iş insanı Mustafa Fidan, “Diyarbakır’ın bu avantajı olmasına rağmen kentimizde işsizlik oranı da hayli yüksek. Gençlerimizin artık mevsimlik göçlerle doğdukları toprakların dışında iş, aş için yollara düşmesini istemiyoruz. STK’lar olarak en büyük görevlerimizden biri de bu. Kendime ait tesisi de bu amaçla hayvan çiftliğinden tekstil alanına dönüştürdüm. İnsanlar doğdukları topraklarda doysunlar istedim” dedi.

Hayvan Çi̇ftli̇ği̇nden Teksti̇l Köyü’ne4


ÜNLÜ MARKALARIN ÜRÜNLERİ DİKİLİYOR

Şu an 550 kişiyi istihdam ettiklerini, kapasite artırımı ile birlikte hedeflerinin bin 200 istihdam olduğunu vurgulayan Fidan, “Çalışanlarımızın yüzde 90’ı kadın ve çoğunluğu da Eğil ilçemizden. Kadınlarımızın da ekonomiye ve aile bütçesine katkı sunması bizleri de çok mutlu ediyor. Türkiye’nin ve dünyanın önemli markalarına fason dikiyoruz. Ana amaçlarımızdan biri de markalaşmak. İleriki süreçte kendi markamızı da yaratmak istiyoruz” dedi.


GES İLE KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETİYOR

45 bin metrekarelik alanda kurulan bulunan modern tesis, yeşil enerji ile faaliyet gösteriyor. Çatıya kurulan 2.5 megawatt GES ile işletmenin en büyük gider kalemi karşılanıyor.

Muhabir: Fuat BULUT