Veli BALTACI-Fatma TEMEL - ÖZEL HABER
8 bin yıllık bir geçmişe sahip olan ve aralıksız tarım yapılan, çok farklı türlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek alanlara sahip olan Hevsel Bahçeleri’ndeki kışlık sebze hasadı başladı. 
Hevsel Bahçeleri’nde ekim üreticiler, bu yıl sinekler ve ilaçlamanın yetersizliğinden dolayı verimin düşük olduğunu dile getirdi. Üreticiler, yetkili kurumlardan bu duruma çözüm bulmalarını talep etti. 
Hevsel’de hasat zamanı
‘BU YIL VERİM ÇOK DÜŞÜK’
Hevsel Bahçeleri’nde üretici olan Hacı Aziz, “Sivrisinekler sebzelere zarar verdikleri için bozuluyorlar ve bozulan sebzeler insanın eline yapıştı mı hem insana hem de patlıcana hastalık geliyor. Bunun önüne geçmek için Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden gelip kontrol etmeleri gerekiyor. İlaç atmaları gerekiyor. Mart ayından itibaren ilaçlama yapılıyordu. Ama ilaçlama azaldı ve sinekler çoğaldı. Ondan sonra ürünler sağlıksız oldu verim alamadık.

Kendi imkânlarımızla ilaçlama yapıyoruz ama yetersiz çünkü haftada bir sefer yapılması gerekiyor. İlaçlar çok pahaldır. Bu yıl iki bin lira verdim ilaca zaten toplasan anca bu kadar para kazanabiliyorum. Patlıcan, biber, lahana, marul gibi ürünler ekiyoruz. Müşterilerimiz var bize telefon açıyorlar istedikleri ürünleri istiyorlar bizde onlara ayırıyoruz, gelip alıyorlar” diye konuştu.