Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nun (TRT) 2023 yılında yöneticilerine yaptığı huzur hakkı ödemeleri, Türkiye'nin medya ve siyaset gündemini belirleyen konular arasında yerini aldı. Ödemelerin içeriği ve bu ödemelerin kamuoyunda yarattığı tepkiler, kurumun yönetim yapısındaki politik bağlantıların ve mali işleyişin şeffaflığını tartışmaya açtı. Özellikle Hilal Kaplan gibi tanınmış isimlerin de bu ödemeler içinde yer alması, kamuoyunda daha fazla ilgi ve eleştirilere yol açtı. Peki Hilal Kaplan kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte detaylar…

HİLAL KAPLAN KİMDİR?

Hilâl Kaplan, 15 Ağustos 1982 yılında İstanbul'da doğdu. TRT Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmakta ve Sabah gazetesinde köşe yazıları yazmaktadır.

Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra girdiği İstanbul Bilgi Üniversitesi psikoloji bölümünden 2004 yılında mezun oldu.

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümünde yüksek lisans yaptı. Burada öğrenimi devam ederken hem okulunda, hem de sivil toplum örgütlerinde siyasi faaliyetlerde bulundu.

27 Şubat 2008 tarihinde başörtüsü yasağının üniversitelerde kaldırılmasının arifesinde iki başörtülü arkadaşı ile birlikte "Söz konusu özgürlükse hiçbir şey teferruat değildir: Biz henüz özgür olmadık" başlığı ile bir metin yayınladı.

TVNET'te yayınlanan ve eski CHP'li İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş'la beraber siyasi içerikli Muhalif başlıklı programı hazırlayıp sunmuştur.

Ülke TV'de ise Markar Esayan'la beraber Gayrıresmi ve A Haber kanalında Zeynep Bayramoğlu'nun yönettiği Her Yöne 80 Dakika başlıklı tartışma programında Mutlu Tönbekici ve Vivet Kanetti ile birlikte yorumculuk yapmıştır.

Taraf ve Yeni Şafak gazetelerinde çalışmıştır. Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Hilâl Kaplan, 14 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır.

Kaplan, kendisi gibi gazeteci olan Süheyb Öğüt ile 2022 yılında evliliğini sona erdirmiştir. Bu evlilikten iki çocuğu dünyaya geldi.  2023 yılında Tevfik Emre Sarı ile evlendi.

Hilal Kaplan Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında 1

HUZUR HAKKI ÖDEMELERİ DETAYLANDI

TRT, 2023 yılında dokuz kişilik yönetim kuruluna toplamda 2,5 milyon TL huzur hakkı ödemesi yaptı. Bu ödemeler, yönetimdeki her bir üyenin yıllık huzur hakkı almasıyla ilgili yapılan maliyetleri kapsıyor. Hilal Kaplan gibi medya dünyasında tanınan isimlerin de bu ödemeler içinde yer alması, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

Kaynak: HABER MERKEZİ