HÜDA PAR Sözcüsü Yunus Emiroğlu, anadilde eğitimin bir parçası olan seçmeli dersler arasında yer alan Kurmanci ve Zazaki derslerinin tercih edilmesi hakkında çağrıda bulundu.

Dillerin toplumun kültürel değerleri üzerinde olumlu etkiler bıraktığını belirten Emiroğlu, Kürtçe ve Zazaca’nın önemine vurgu yaptı.
Dillerin değerlerin yaşaması için önemli bir etken olduğunu belirten Emiroğlu, “Aziz Milletimiz!Dilini yaşatamayan bir milletin, değerlerini birer birer kaybederek yok olması kaçınılmazdır. Dilimizi yaşatmadan geleceğe güvenle bakamayız. Dillerimiz, bizi birbirimizden ayıran değil; tanıştıran, kaynaştıran vasıtalardır” İfadelerini kullandı.

Ortaokullarda seçmeli dersler arasında yer alan Kurmanci ve Zazaki derslerinin tercih edilmesi gerektiğini belirten Emiroğlu, “Konuşan sayısının azalması, nesilden nesile aktarılamaması sebebiyle yerel dillerimiz gün geçtikçe kan kaybetmektedir. Ortaokullarda seçmeli ders olarak okutulan diğer diller arasında milyonlarca insanın ana dili olan Kurmancî ve Zazakî dersleri de bulunmaktadır. Seçmeli ders tercihinde Kurmancî ve Zazakî derslerinin tercih edilmesi,  çocuklarımızın anadillerini öğrenmesinde önemli bir fırsattır” dedi.

Seçmeli derslerin 12 Şubat günü sona ereceğini belirten Emiroğlu, geçen yıl 20 bin öğrencinin tercih etmiş olduğu Kurmanci ve Zazaki derslerinin bu yıl 100 bin rakamına ulaşması gerektiğini söyledi.

Editör: Ali Çekdar KORKMA