Hülya Aslan – Veli Baltacı 

HÜDA PAR tarafından Diyarbakır’da düzenlenen “Aksa Tufanı’na Destek Mitingi”nde İslam dünyasına ve devletlerine çağrıda bulunuldu.

HÜDAPAR Diyarbakır İl Başkanlığı, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla İstasyon Meydanı’nda “Aksa Tufanı’na Destek” adıyla miting düzenledi. Mitingde “Direnişe devam, Hamas'a selam”, “Aksa onurumuzdur, Hamas gururumuzdur” pankartları yer aldı. Sık sık tekbirlerin getirildiği mitingde, çok sayıda kişinin beyaz kefen giydiği görüldü.

‘SINIRLARI AÇIN YARDIMA GİDELİM’

Mitingde konuşan HÜDAPAR eski Mardin Milletvekili adayı araştırmacı yazar Mahmut Kılınç, “Filistin düşerse Diyarbakır düşer, Batman düşer. Sınırları açın, yardıma gidelim, buna hazırız” dedi. İsrail’e yönelik ekonomik yaptırımların uygulanmasını isteyen Kılıç, “Filistinli bebelerin üzerine yağan bombaların finansmanlarını kesmeli. Artık bu işin şakası da fetvası da yok. Bütünsel bir boykotu bugünden itibaren başlatıyoruz. Şirketler, markaları boykot ediyoruz ve sevdiğimiz şeylerden feragat ediyoruz” dedi.

İSLAM ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Hazırlanan basın bildirisini HÜDA PAR Genel İdare Kurulu Üyesi ve Diyarbakır İl Başkanı Vedat Turgut okudu. Turgut, şunları söyledi; “Biz HÜDA PAR olarak aziz halkımızın huzurunda şu çağırıda bulunuyoruz. Mescid-i Aksa’nın çevresinde bulunması hasebiyle Filistin toprakları, Rabbimiz tarafından mübarek kılınmış topraklardır. Bu nedenle Aksa’nın kudsiyetini muhafaza etmek sadece Filistinlilerin değil, bütün ümmetin ortak sorumluluğudur. Önce olayı doğru tanımlamalıyız; Yaşanmakta olan savaş iki denk tarafın olduğu bir savaş değildir. Bu nedenle her iki tarafa da aynı çağrıyı yapmak, yaşanan mezalime karşı zalimin yanında olmak anlamına gelir. Hiçbir uluslararası sözleşme, hiçbir hukuk düzeni, hiçbir vicdan bu iki tarafı eşit ve denk olarak kabul edip aynı muameleyi yapmaz, yapmamalıdır. Şart ve imkânlar bakımından kıyas kabul etmeyen bir dengesizlik vardır. Bugün silah ve teknolojik imkânlar bakımından en donanımlı devletler, siyonistlerin yanında yer aldıklarını açıkça beyan etmekte ve bu desteklerini fiilen icra etmektedirler. Bugün, insanlık büyük bir imtihan ile karşı karşıyadır. Ya bir halkın topyekûn yok edilmesine sessiz kalan gayretsiz insanlar yığını olarak anılacak, ya da kardeşlerinin göz göre göre ölümüne rıza göstermeyip mazlumun yanında yer alarak tarihte şerefli yerini alacaktır” dedi.

‘ANKARA’DAKİ ELÇİ SINIR DIŞI EDİLMELİ’

“Kudüs Tufanı’na Destek Mitingi’nde” konuşan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı, Milletvekili Faruk Dinç ise, “Vicdanı sönmemiş ülkeler terör şebekesi siyonistlerle her türlü diplomatik, askeri ilişkilerini kesmeli ve onlara somut yaptırımlar uygulanmalıdır. İşgalci İsrail’de olan büyükelçimiz geri çağrılmalı, Ankara’daki terör şebekesinin elçisi sınır dışı edilmeli” dedi.