ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Son zamanlarda fiyatlardaki artışlar nedeniyle et tüketimi azalınca, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı etin ihracatını durdurdu. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Ay ve kasap Doğan Gülbal, ihracatın durmasıyla et fiyatlarındaki indirimin etiketlere 20 TL olarak yansıdığını söylediler.

İhracat Durdu, Diyarbakır'da Etin Fiyatı Düştü5


"İNDİRİM VAR, AMA YETERLİ DEĞİL"

Diyarbakır Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Ay, "Et fiyatları 20 TL düştü. Fiyatlardan kaynaklı fazla et tüketimi olmadığı için başka ülkelere olan ihracatlar da durduruldu ve bu da etiket fiyatlarına yansıdı. Ayrıca bahardan kaynaklı şuan piyasada hayvan bolluğu var. Büyükbaş zaman zaman ithal ediliyor, ancak küçük başta bolluk var. Evet 20 TL bir indirim oldu, ama bu yeterli değil. Alt tabakaya inmesi için biraz daha indirimin olması lazım" dedi.

İhracat Durdu, Diyarbakır'da Etin Fiyatı Düştü4


"HAYVANCILIK BÖLGESİNDE, VATANDAŞLAR ET TÜKETEMİYOR"

Kasap Doğan Gülbal ise şunları söyledi: "İhracatın durdurulmasıyla et fiyatlarında da 20 TL'lik bir indirim oldu. İhracatın durması tabi ki de fiyatlara da yansıyor. İndirim oldu ama yinede fiyatlar yüksek, bu yüzden istediğimiz gibi bir hareketlilik olmadı.

İhracat Durdu, Diyarbakır'da Etin Fiyatı Düştü3

Ama ihracatın durdurulmasının etkenleri kendisini gösterecektir. Beyaz ette de devlet ihracatı durdurdu. Onun da önümüzdeki günlerde yansımasını göreceğiz.  Bizim kendi hayvanlarımız ülkemize yetiyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi hayvancılık bölgesidir. Fakat böyle olmasına rağmen insanlar eti alıp yiyemiyor. Artık ülkenin vatandaşları düşünülsün ve ihracat yapılması."

Muhabir: Güneş OCAĞA