6-8 Ekim 2014'teki Kobani eylemlerine ilişkin eski HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Garo Paylan, Fatma Kurtulan ve Pero Dündar hakkında açılan davanın ilk duruşması Sincan Cezaevi'nde görülüyor. 5 eski milletvekili için 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 19 bin 680’er yıl hapis cezası isteniyor.

Duruşma öncesinde açıklama DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Türkiye'de AKP, HDP'nin siyaseten elini bükemediği ve Kürt halkına diz çöktüremediği için Kobani kumpas davasını tezgahlamıştır” ifadelerini kullandı.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin baktığı davada, siyasetçiler hakkında 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 19 bin 680’er yıl hapis cezası isteniyor. İddianame, 22 Mayıs’ta Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 298 sayfalık iddianame iki bölümden oluşuyor. 183 sayfalık ilk bölümde, "maktul ve mağdurların isimleri" ile iddialara yer alıyor, ikinci bölümde ise, davaya gerekçe yapılan Kobani eylemlerine dair detaylar yer alıyor.

Hatimoğulları: AKP, Kobani kumpas davasını tezgahlamıştır

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, ikinci Kobani davasından önce Sincan Cezaevi Kampüsü önünde açıklamalarda bulundu. Hatimoğulları, “Türkiye'de AKP, HDP'nin siyaseten elini bükemediği ve Kürt halkına diz çöktüremediği için Kobani kumpas davasını tezgahlamıştır” dedi.

24 kişiye 407 yıl 7 ay hapis cezası verilmişti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu 108 siyasetçinin yargılandığı davanın karar duruşması 16 Mayıs’ta görülmüştü. Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 18’i tutuklu 108 siyasetçinin yargılandığı davada ceza yağdırmış, Mahkeme Selahattin Demirtaş’a 42 yıl, Figen Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza vermişti. Mahkeme, 24 kişi hakkında toplam 407 yıl 7 ay hapis cezası vermişti.

Kaynak: HALK TV