Hülya ASLAN/ÖZEL HABER

Güneydoğu Ekspres- 13 yıldır Diyarbakır'da halı dokuma eğitimi verdiğini söyleyen Selvihan Taş(38), "Milli Eğitim destekli olan bu kurslarımız, kadınlar için çok destekleyici oluyor. Kadınlar hem meslek öğreniyor, hem de parasını kazanıyor. Yani halk eğitim merkezinde bir meslek öğrendiğin zaman kesinlikle boşta kalmazsınız diyebilirim. Bir yaş sınırımız yok. İsteyen ve öğrenmeye merak duyan herkese kapımız açık. Bununla birlikte 7'den 70'e herkes ilgi gösteriyor ve bu bizim de hoşumuza gidiyor. Kimi öğrenci annesiyle birlikte gelip öğrenmek isteyebiliyor. Birlikte öğreniyor, vakit geçiyor ve ölmeye yüz tutmuş olan bu işi yaşatmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda turizm açısından da önemli bir değer. Bugün burada dokuduğumuz halılar, yurtdışına gönderiliyor, dolayısıyla ekonomik anlamda ülkemize yarar sağlıyor" dedi.

WhatsApp Image 2023-11-06 at 10.07.21

‘BURASI ÇOCUKLARIMIZ İÇİN GÜVENLİ ALAN’

Çocukların okuldan sonra kursa geldiklerini söyleyen Taş, şöyle devam etti: "Burada verilen eğitimler çocukları sokaktaki her türlü tehlikeye karşı korumak için de iyi bir alan. Okula gitmeyen çocukları ise açık öğretime gönderiyoruz. Bir şekilde sokaklardan korumaya çalışıyoruz diyebilirim. Buraya gelen öğrenciler istekli ve kısa bir süre içinde de dokumayı öğreniyorlar. Bununla birlikte usta öğretici belgesi aldığı vakit, kendi işini de kurabilir. Dolayısıyla öğrenciler buraya gelerek hem kendilerini geliştiriyor, hem de ailelerine destek çıkıyor."

12. sınıf öğrencisi Kübra ise, "6 yıldır kursa geliyorum ve 18 yaşımı doldurduktan sonra ustalık belgesi almayı hedefliyorum. Bu işi yapmayı çok seviyorum. Aynı zamanda aileme de katkı sunuyorum" dedi.

WhatsApp Image 2023-11-06 at 10.07.20