İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına katıldı. Programda gündeme dair birçok konu konuşulurken, İmamoğlu’nun Kürtçe konuşan bir kadınla telefon konuşması ile Kürt sanatçı Rojda’yı ilk kez canlı dinlemesi dikkat çekti. 

“BANA DÜNYAYA VERSENİZ ŞUNUNLA DEĞİŞTİREBİLİR MİSİNİZ?

Programda, İmamoğlu ile Kürtçe konuşan kadının videosu gösterildi. Bunun üzerine İmamoğlu programda, “Bana dünyayı verseniz şununla değiştirilir misiniz? Bu toprakların dili, güzel insanı Türkçeyi bilmiyor olabilir ama beni sevmiş İsmail Bey. Bu dünyaya bedel bir şey.

Bana telefon açınca gözlerim doldu, ben bunu onlarca yaşıyorum. Pazarda geliyor, beni överek o güzel anneler göğsüme vuruyor. Benim vatandaşım, ben o zaman diyorum ki benim sorumluluğum o kadar büyük ki, yüzbinlerce, milyonlarca Kürt vatandaşımız var. Bu şehirde Kürtçe konuşup Türkçe konuşamayan annelerimiz, teyzelerimiz, ablalarımız var.”

“ANLAMADIM AMA GÖZLERİM DOLDU”

Ekrem İmamoğlu geçtiğimiz günlerde ise Ahmet Güneştekin’in sanat atölyesinde Yaşar Kemal için düzenlenen bir anma etkinliğine katıldı. İmamoğlu, etkinlikte sahne alan Kürt sanatçıyı Rojda’yı ilk defa canlı dinledi. 

İsmail Küçükkaya’nın programında, bu duruma dair de konuşan İmamoğlu, “O kadar etkileyiciydi ki, bu toprağın sesi. Ben ilk defa Rojda’yı canlı dinledim Ahmet beyin davetinde. O kadar etkilendim ki, bir ağıt, ben anlamadım ama gözlerim doldu. Allah esirgesin, başarıları daim olsun, çok hoş bir ses, toprakların kökünden, damarlarından gelen bir ses. Ama ne yapılıyor, Allah aşkına ne yapılıyor” ifadesini kullandı.

“BU MİLLET BİRBİRİNİ SEVİYOR KARDEŞİM”

Programda Rojda’nın söylediği “Wey Dil” şarkısından bir kesitin verildiği videodan sonra İmamoğlu, şu sözleri dile getirdi: “Seçimlerde ne yapıyoruz, Kürt müsün? Karadenizli misin? İşte oralı mısınız buralı mısın? Etnik kökenin, bilmem ne.. Ayrımcılık, kutuplaştırma. Allah esirgesin bu milleti. Bu millet birbirini seviyorum kardeşim. İnancı, bir insanın inancıyla yaradan ayırmıyor sen nasıl ayırıyorsun.

Biz insanı niye seviyoruz, yaratandan ötürü seviyoruz, insan olduğu için seviyoruz ve bizim bu topraklarımız bu duygunun damarı. Hacı Bektaş’ı Veli ile Hz. Mevlâna ile bu işin damarı. Bizim inancımız bunların yanında olan bir inançtır. Şimdi ayrıştırma, kutuplaştırma, ötekileştirme, hain ilan etme.. Ben onun için her yerde söylüyorum. Benim 86 milyon vatansever yurttaşım var. Benim 16 milyon vatansever yurttaşım var. 100 bin gece burs veriyoruz. “Sen Kürt müsün? AK Parti’ye oy verdin mi?” diye sorabilir miyiz? Hakkımız mı? Haddimiz mi?” 

Editör: Serdar BATIHAN