ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

Diyarbakırlı iş insanı Faruk Denktaş, DEDAŞ’la yaşadığı problemlerden ötürü işçilerinin işlerine son vermek zorunda kalacağını söyledi. 
Yaklaşık üç yıldır DEDAŞ’la sorun yaşadığını dile getiren Denktaş, “Biz beton ve asfalt malzemesi üretip yol yapıyoruz. Yaklaşık üç yıldır bize enerji yetersiz geliyor. DEDAŞ’ı arıyorum. Telefona çıkan adam hakaret ediyor.

Hatta bazen cevap vermiyorlar, ‘Gidin kime şikâyet ediyorsanız edin’ diyorlar. Artık gına geldi, tahammülümüz kalmadı. Bizi telefondan tehdit ediyorlar. Yaklaşık yüz tane işçi çalıştırıyorum. Maaş ödüyorum insanlara. Ayda 3 milyon giderim var. Ben bir milyona bile malzeme üretemiyorum. Elektrik gelmiyor, enerji düşük. CİMER’e de yazdık oradan da geldiler. Elektrikler gün boyu kesiliyor bizim vardiyamız yanıyor. Bağlar ve Çınar’da olan tesislerimizin tamamında bu sıkıntılarımız var. DEDAŞ birebir ilgilenmiyor. Biz de işçileri çıkarmak zorunda kalacağız” dedi.

‘HAYVANCILIK DA KÖTÜ ETKİLENİYOR’

Her ay yüklü miktarda elektrik faturası ödediğini söyleyen Denktaş, şöyle devam etti: “Bir trafo, 17 tane motor yanmış. Aybaşı geliyor 500-600 bin lira elektrik faturası ödüyorum. Ben de çözümü işçileri çıkarmakta arıyorum. Çünkü bu elektrik sorunu yüzünden çalışamıyorum. Birçok proje aldım ve malzeme üretemediğim için de çalışamıyorum. Ne yapacağız bilmiyorum? Bunlar bu kadar para alıyor neden yenilemiyorlar bu tesisleri? Benim burada çiftliğim var. 350 baş hayvan besliyorum. Ama enerji yetersiz geldiği için süt sağma makineleri bile çalışmıyor. Günde 170 tane inek sağmalıyım ama makine bile çalışmıyor. Çoğu zaman enerji olmadığı için buzağıları bırakıyorum. Sütü hibe ediyorum. Yoksa hayvanlar şişecek. Bu kadar sorun, sıkıntı yaşıyoruz. Bir de karşımızda muhatap yok.

Yani sen benden para alıyorsun. Bana enerji vermek zorundasın. Genel olarak DEDAŞ çalışmıyor. Eski Derik yolunda enerji yok. Benim gibi mağdur birçok insan var. 7 aydır o tarafta çalışıyorum ama toplasan iki ay adam akıllı çalışmışım. Benim ayda 100 bin ton mal kırmam lazım. Ben 40-50 bini bile bulamıyorum. Arıyorum derdimi anlatmaya çalışıyorum Çınar’ın arıza şefi beni tehdit ediyor. Ben diyorum iş yapamıyorum işçileri çıkaracağım. Adam banane çıkar diyor.”

İş insanı Denktaş DEDAŞ mağduruyuz2

‘DEDAŞ ÇÖZÜM ÜRETSİN, KÜRETMESİN’

Taleplerini dile getiren Denktaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim talebimiz DEDAŞ’a düzgün insanlar baksınlar. Bizimle küfürlü konuşmayacak edepli bir insan koysunlar. Orası bir kurumdur. Bu enerji sorununu çözsünler. Şuan ben Silvan yolunu almışım. Enerji yok diye yola başlayamıyorum. Bakım araçlarını arttırsınlar. Enerjiyle ilgili problemleri hal etsinler. Bu sorunlar çözülmese işçileri çıkarmak zorunda kalacağım. 130 işçi çalıştırıyorum ve ben kazanamadığım zaman o işçilere maaşlarını veremem. İstihdam sağlıyorum. Kimseye asgari ücret vermiyorum. Hepsi üstünde çalışıyor. Taleplerimizi yerine getirsinler ki biz zaten hakkımız olan şeyi istiyoruz.”

DEDAŞ: GÖÇMEN KUŞLAR ARIZA ÇIKARIYOR

Konuyla ilgili görüştüğümüz DEDAŞ yetkilisi, iddiaları yalanlayarak, “Yaklaşık bir haftadır bölgede göçmen kuşlardan ötürü çıkan arızlar var. Röle değerlerimiz var. Açma kapama olduğunda her şey bellidir. Bölgedeki göçmen kuşlardan dolayı iletkenler bozuluyor. Ve kesintilere sebebiyet veriyor. Uzun süreli kesintilerde biz bildirim yapıyoruz” dedi.

Editör: Fatma TEMEL