İskoçya Başbakanı, İskoçya Ulusal Partisi (SNP) lideri ve Birleşik Krallık’taki ilk müslüman başbakan Hamza Yusuf, bu hafta yapılması öngörülen güven oylamasından yeterli desteği alamayacağını öngörmesi ve Yeşiller Partisi ile koalisyonlarının bitmesi nedeniyle istifa ettti.

Yusuf, bugün (29 Nisan) Türkiye saati ile 14.00’te Bute House’ta basın açıklaması gerçekleştirdi ve görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Basın açıklamasında sözlerine basın emekçilerine teşekkür ederek başlayan Yusuf, İskoçya Yeşiller Partisi ile anlaşmalarının bozulmasının ardından istifa ettiğini açıkladı. Görevinin sona ermesinin ardından da Yeşiller Partisi ile resmî olmasa da ilişkilerinin devam edeceğini söyledi.

Ülkenin ilk Müslüman başbakanı olmasından dolayı gurur duyduğunu belirten Yusuf, partisi SNP’nin yeni bir başkan seçene kadar görevinde kalacağını sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Yusuf’un, bu hafta yapılması öngörülen güven oylamasından yeterli desteği alamayacağı gerekçesiyle istifa edeceği söyleniyordu. Başbakanın istifa edeceği söylentisi geçtiğimiz hafta SNP ile ittifak partisi İskoçya Yeşiller Partisi arasındaki güç paylaşımı anlaşmasının bitirilmesiyle başlamıştı.

SNP ve İskoçya Yeşiller Partisi, emisyon hedeflerindeki anlaşmazlık sonrası üç yıldır süren koalisyonu bozma kararı almıştı. Koalisyonun bitmesiyle birlikte Yusuf’un bu hafta içinde güven oylamasıyla karşı karşıya kalabileceği düşünülüyordu. Yusuf’un güven oylamasında geçmesi için muhalefetteki en az bir vekilin desteğini alması gerekiyordu.

Yusuf geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada güven oylamasında geçeceğine inandığını ve istifa etmeyeceğini açıklamıştı. Ancak Muhafazakar Parti, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi’ndeki bütün vekiller Yusuf’a karşı oy kullanacaktı.

Hamza Yusuf kimdir?

İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon’un görevini bırakacağını açıklamasının ardından 27 Mart 2023’te Hamza Yusuf (37), parti üyelerinin yüzde 52’sinin oyunu almış ve partinin yeni genel başkanı olmuştu.

Kaynak: BBC