HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Kürtçe yayın yapan DENG dergisi, Diyarbakır'da “Kürt meselesi; nasıl bir gelecekkonferansı düzenledi. 

Konferansa kanaat önderleri, STK temsilcileri, yazar, aydın araştırmacılar ve Irak Kürdistan Federal Bölgesi'nden akademisyenler ile bazı parti temsilcileri de katıldı.
Konferansın "31 Mart Seçim Sonuçları Kürt Meselesi Bakımından Ne ifade Ediyor" başlıklı bölümde konuşan Rawest Araştırma Merkezi Direktörü Roj Giresun, "CHP Kürt illerinde ikinci parti konumuna geldi. 7 Haziran 2015 yılı gibi bu yılki seçimlerde 10 Kürt’ten dördü DEM'e oy vermedi.  Bölgeye Yeniden Refah ve HÜDA PAR dahil oldu. Son seçimler yenilenme alanı oldu" dedi.

Kürtlerin Geleceğini Başkaları Belirliyor3

"KÜRTLER ARASINDA BİR AYRIM VAR"

Giresun, "Metropol ve bölge Kürtleri arasında bir ayrım var. Eskisi gibi değil. Kürt partileri metropol ve bölge Kürtlerine aynı şeyi söylemesi etkili olmaz. Bundan böyle Kürtlerin aynı aktörlere yönelmesi zor" ifadesinde bulundu.

"YÜZ YIL ÖNCE ÇÖZÜLMESİ GEREKEN BİR SORUNU KONUŞUYORUZ"

Bir sonraki oturumda konuşan Yazar İsmail Beşikçi ise, "Kürtler tarihsel olarak çok zengin bir halktır. Mezopotamya arkeolojik çalışmalarının çoğu Kürtler üzerine olmuştur. Fakat Kürtlerin bir devleti olmadığı için bulgular başka devletler tarafından toplanmıştır.

Bir ulusun en büyük tehlikesi, tarihinin başkaları tarafından yazılmalıdır.  Kürtlerin geleceğini aslında geçmiş belirlemekte. Yüz yıl önce çözülmesi gereken bir meseleyi konuşuyoruz.

Kürtler ve topraklarının bölünmesi bugünlere kadar gelen bir sorundur. Kürtler kendi geleceğini belirleyemiyor. Başkaları Kürtlerin geleceğini belirliyor. Devlet çok önemli, eğer devletiniz yoksa, belgelerinizi toplayamazsınız" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI