Siyasi partiler, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimleri’ne odaklandı. AK Parti, CHP, İYİ Parti ve diğer muhalefet partileri, batı kentlerinde gösterecekleri adayların bir bölümünü açıkladı. Ancak Kürt illerinde hangi isimlerle seçime katılacakları henüz netleşmedi. Söz konusu kentlerde gözler Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) göstereceği adaylarda.

DEM Parti, Türkiye tarihinin en kapsamlı ön seçimlerine hazırlanıyor. Parti, birinci ve ikinci olduğu il ve ilçelerin büyük bölümünde eşbaşkan ve meclis üyesi adaylarını 13 Ocak ve sonrasında gerçekleştireceği ön seçimler ile belirleyecek. 'Kent Uzlaşısı' yönetimiyle kentlerin tüm bileşenlerinin dahil olacağı seçimlerde binlerce kişinin sandık başına gitmesi bekleniyor.

90 MERKEZDE SANDIK KURULACAK

DEM Parti, 11’i il toplam 90 merkezde ön seçim için sandık kuracak. Şu ana kadar yaklaşık 5 bin aday adayı DEM Parti’ye başvuruda bulundu. Ön seçimlerin yapılacağı merkezlerde yaklaşık 4 bin aday yarışacak. Seçimlerde herhangi bir olumsuz durumun yaşanmaması için yaklaşık 3 bin partili görev yapacak. Bu kişiler, partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyeleri, milletvekilleri, aday adayı olmayan il ve ilçe yöneticileri, partinin aktif çalışanları ve emekçileri, il seçim komisyonu üyeleri ile danışmanlardan oluşacak.

100 BİN DELEGE OY KULLANACAK

Ön seçim için sandık kurulacak 90 merkezde, 100 bine yakın delege oy kullanacak. Söz konusu delegeler, ilgili il ve ilçelerde bulunan DEM Parti üyeleri, DEM Parti bileşeni partilerin üyeleri, Sivil Toplum Örgütü (STÖ) temsilcileri, demokratik kurum çalışanları, HEP’ten bugüne kadar kurulan partilerin gönüllüleri ve partinin tabanını temsil eden ailelerden oluşacak.

Delege sayısı ise, partinin 14 Mayıs 2023 seçimlerinde aldığı oyun en az yüzde 2’sine tekabül edecek şekilde düzenlendi. Ancak belirlenen delege sayısı, DEM Partinin son seçimlerde aldığı oy oranın yüzde 3’ünü bulmuş durumda. Parti delege listelerini itiraza açık bir şekilde ilgili il ve ilçelerde askıya çıkardı. Perşembe gününe kadar askıda kalacak listelere ilişkin itirazlarla birlikte delege sayısının artma ihtimali de bulunuyor.

DELEGE KRİTERİ

Delegelerin belirlenmesinde demokratik mücadele kriterleri esas alınıyor. Bu kapsamda demokrasi mücadelesinde emek vermiş insanlara öncelik veriliyor. İlgili il ve ilçenin farklılıklarını temsil eden kurum, kuruluş ve demokratik kitle örgütlerinden temsilciler vasıtasıyla delegelerin kentin tümünü temsil edecek şekilde belirlendi. Her bir kurum kendi delege temsilcilerini kendileri belirlemiş oldu.

İl statüsündeki yerleşim yerlerinde delegeler 3 oy kullanacak; belediye eşbaşkan adayı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği. Sandık kurulan bütün seçim çevrelerinde eşit temsil ve eşbaşkanlık esas alınacak. İl ve ilçe meclis üyelikleri de bu eşit temsil oranına göre belirlenecek. Oy kullanacak her delege, bir kadın ve bir erkek adaya oy verecek.

Büyükşehirlerde de delegeler 3 oy kullanacak. Delegeler, büyükşehir belediye eşbaşkanlığı, ilçe eşbaşkanlığı ve ilçe belediye meclis üyesi için oy kullanacak.

BİRİNCİ ÇIKAN ADAY OLABİLECEK Mİ?

İlk turda yüzde 50 artı 1 oy şartı aranacak. İlk turda 50 artı 1 oy alan eşbaşkan olmazsa, seçimler ikinci tura kalacak. En fazla oyu alan eşbaşkan adayları arasında ikinci tur seçimi yapılacak. İkinci turda salt çoğunluğu alan eşbaşkan adayları DEM Parti’nin adayları olarak belirlenmiş olacak.

DEM Parti, buralarda en geniş eğilim yoklamaları yapıyor. Kentin bütün dinamikleri ile temas halinde. Görüş ve önerileri alındıktan sonra bu kentlerde de “Kent Uzlaşısı” kapsamında eşbaşkan adayları belirlenmiş olacak.

İTİRAZ OLURSA NASIL BİR YOL İZLENECEK?

İtirazlar il seçim komisyonlarına iletilecek. Komisyon, ihtiyaç duyulması halinde itirazı merkezi seçim komisyonuna iletecek. Yapılan incelemelerin ardından itiraz karara bağlanacak. İtirazın haklı bulunması halinde ilgili seçim çevresinde seçimler tekrarlanacak.

Aday adaylarına, demokratik yarış kültürü içerisinde kendisini ve projelerini tanıtma imkanı sağlanacak. Ancak bu tanıtma sürecinde de partinin keskin kimi ilkeleri bulunuyor. Tanıtma ve propaganda faaliyetleri sürecinde adaylardan herhangi birinin diğerini kötüleme ve karalamasına izin verilmeyecek. Ayrıca hiçbir adayın manipülasyon yaratmasına imkan verilmeyecek. Belirlenen bu kriterlere uymayan aday adaylarının dosyaları iade edilecek.

Adaylığı iptal edilecek. İl Seçim Komisyonu tarafından ön seçimde alınan oy oranları da dikkate alınarak ve Kent Uzlaşısı çerçevesinde yeni aday belirlenecek.

Kaynak: MA