HABER - Ali Çekdar KORKMA

Almanya'nın Bad Neuheim kentinde dünyaya gelen Moghbeli, 24 Haziran 1983 doğumlu. Annesi Fırişte ve babası Kami Mughbeli, 1979'da İran'daki İslam Devrimi'nin ardından Mahabad kentinden Almanya’ya, oradan da ABD’ye göç etti. ABD Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden mezun olan Moghbeli, Cambridge'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde bilgi teknolojisi ile havacılık ve uzay mühendisliği alanında eğitim aldı.

İşte Uzaya Giden Ilk Kürt Kadın Astronot3

2 BİN SAAT UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRDİ

Kaliforniya'daki Donanma Yüksek Lisans Okulu'ndan havacılık ve uzay mühendisliği alanında doktora yaptı. Bir helikopter ve Deniz Piyadeleri test pilotu olan Moghbeli, 150'den fazla savaş görevine ve 25'ten fazla farklı uçakta 2 bin saatlik uçuş gerçekleştirdi. River'deki ABD Donanma Test Pilot Okulu'ndan mezun olan Moghbeli, NASA’nın usta bir astronotu.

İşte Uzaya Giden Ilk Kürt Kadın Astronot11

ÇOCUK YAŞTA ASTRONOT OLMAK İSTEDİ

Mogbhbeli, ABD merkezli CNBC kanalına verdiği demeçte çocukluğundan beri astronot olmayı hayal ettiğini belirterek, “ABD ordusuna katılıp Hava Kuvvetlerinde görev aldığımda bile hedefim bir gün astronat olmaktı” dedi.

İşte Uzaya Giden Ilk Kürt Kadın Astronot6

UZAY ARACINA KOMUTANLIK ETTİ

Moghbeli, geçen yıl Ağustos ayında NASA ve SpaceX ortaklığıyla Dragon uzay aracına komutanlık yapmıştı. Uzay navigasyon mühendisliği alanında yüksek lisans derecesine sahip olan Jasmin Moghbeli, evli ve iki kız çocuğu annesi.

Editör: Ali Çekdar KORKMA