İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Ensarioğlu'nun "İYİ Parti’nin kuruluşundaki temel değerlerini ve bugüne kadar sürdürdüğü siyasi mücadele ve tutumunu yok sayan açıklamalarının asla kabul etmediklerini" dile getirdi. Zorlu, "Milli Mücadelenin ruhuna ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu iradesinin ortaya koyduğu tarihi ve milli gerçeklere aykırı paylaşımını reddediyoruz. Böyle bir anlayışın partimizle hiç bir ilişkisi yoktur ve bundan sonra da olamayacaktır. Söz konusu paylaşımla alakalı, genel başkanımızın talimatlarıyla, gereken disiplin süreci ivedilikle başlatılmıştır" dedi.

ENSARİOĞLU’NUN PAYLAŞIMLARI

Ensarioğlu, Şeyh Said’in “bölgenin en önemli değeri” olduğuna dikkat çeken paylaşımda, “Şeyh Said’e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum. Bu tür ithamlarla kimi çevreler tarafından toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmek dışında herhangi bir amaca hizmet etmeyenlerdir. Biz toplumun tüm değerlerine saygı ve hürmeti bir hafıza barışı olarak görüyoruz” demişti. 

1925 İstiklal Mahkemesi kararı ile idam edilen Şeyh Said’in mezar yerinin açıklanması gerektiğine vurgu yapan Salim Ensarioğlu, “Bu minvalde daha önce de defalarca dile getirdiğim üzere Şeyh Said gibi büyük değerlere dönüşen Beddiüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza’nın da mezar yerlerinin açıklanması hafıza barışına hizmet edecektir” diye konuştu.

Editör: Ali Çekdar KORKMA