Hülya ASLAN-Özel

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır merkez Bağlar İlçesi’nin Selahattin Eyyubi Mahallesi’nde bulunan Kore Gazileri Parkı’nın yıllardır ışıklandırması yapılmıyor. Karanlığa gömülü olan parkın aydınlatma işlevini ise dört sokak armatürü sağlıyor. Armatürlerden ikisi ise çalışmıyor.

2004-2005 yılları arasında yapılan Kore Gazileri Parkı ışıksız olmasına tepki gösteren vatandaşlar Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu.

Apartman girişlerinin parkın içinde yer alması mahalle sakinlerini  korkuttuğunu belirten Gamze Kaya, "Kocaman parkın sadece iki aydınlatması var. İnsan gece bir yere gitmeye korkuyor. Işıklardan biri bozuk diğeri ise yalnız kendini aydınlatıyor. Park çok karanlık olduğu için bir yere gidip gelirken, yalnız çıkamıyoruz" dedi.

MUHTAR ÇÖZÜM İSTİYOR

Parkın yetersiz aydınlatma sorunuyla ilgili konuşan mahalle muhtarı Ramazan Şeker ise, "Park civarında oturan mahalle sakinleri gelip birçok defa şikayette bulundu. 1 hafta önce de 4 hanımefendi geldi ve birinin eşi bıçaklı saldırıya maruz kalmış. Karanlık madde bağımlıları için de rahat bir ortam oluşturuyor ve her türlü tehlikeye yol açabiliyor. Konuyla alakalı Bağlar Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Kaymakam ile birçok kez sözlü görüşme gerçekleştirdim. Bu görüşmeler içerisinde kaymakam bey olumlu yanıt verdi. Bunun üzerine tekrar belediyelere gittim. Daha önce yapılacağı söyleniyordu ama şimdi ödenek olmadığı ve yapamadıklarını dile getirdiler. Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ise bize 2 aya kadar 5 direk sözü verdi. Fakat verecekleri tekrar armatür ise ne kadar faydalı olur bilemem. Çünkü ağaç dalları o tarz ışıklandırmaya engel olabilir. Daha yüksek sokak direkleri ancak çözüm olabilir. Bunun dışında parkın zeminine döşenmiş taşlarda sıkıntılı onun için de elimden geldiğince çözüm arıyorum. Çünkü yaşlılar ve çocuklar için düşüp yaralanmalarına neden olabilecek hale geldi" diye konuştu.