Yerbasan, "400 bin TL karşılığında işe alım iddiaları var. Parayı veren işe alınmış" dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Şırnak'ın Cizre ilçesinde 31 Mart'ta yapılan belediye seçimlerini rekor bir oyla kazandı. Eşbaşkanlar Güler Yerbasan ve Abdurrahim Durmuş, göreve gelir gelmez iki dönemdir belediyeyi yöneten kayyımların tahribatlarını tespit etmeye başladı.

Yapılan tespitlere göre kayyımlar belediyeyi 778 milyon TL borca soktu. Kayyımlar, belediyeye ait olan ve içerisinde parkların da olduğu birçok taşınmazı seçim öncesi farklı kurumlara tahsis etti. Borç ve belediye taşınmazlarının yanı sıra son kayyım Nazlı Demir'in seçimden önce 2 ay içinde 101 kişiyi işe aldığı ortaya çıktı. 101 isimden 65’inin seçimden sadece birkaç gün önce işe alındığı öğrenildi. Son alımlarla birlikte belediyede personel sayısı 765’e çıktı. Ayrıca işe alınan birçok kişinin AK Partililerin yakınlarından oluştuğu iddia edildi.

DEM Partili yönetim, usulsüz bir şekilde işe alınan kişilere dair inceleme başlattı. Komisyon, son alımlarla birlikte personel kotasının aşıldığı ve bu nedenle belediye bütçesinin büyük bir bölümünün personel maaşlarına ayrıldığını tespit etti. Komisyonun tespitleri doğrultusunda belediyede "bankamatik memurluğu" yapan ve usulsüz bir şekilde işe alınan 63 kişiyi işten çıkardı.

'SEÇİM ÖNCESİ ÇOK SAYIDA KİŞİ İŞE ALINDI'

Kayyımların büyük bir tahribat yarattığını söyleyen Yerbasan, "Belediyeye ait her şey hibe edilmiş. Kayyım, belediyenin araçları bile kendi yandaşı olan kurumlara hibe etmiş. Şunu çok açık diyebiliriz ki belediyeyi iflas ettirmiş" dedi.

Yerbasan, son 3-4 ay içerisinde yapılan alımlarla birlikte belediye çalışanların sayısının 765'e çıkarıldığına işaret ederek, "Bu belediye kapasitesinin çok üstünde ve çok yüksek bir rakam. Belediyenin işçi kapasitesi yüzde 40'tır. Ancak bu yüzde 50’yi aşmış. Bu belediye için bir risktir. Cizîr Belediyesi en fazla 500 personel ile çalışabilir" diye kaydetti.

Kaynak: (MA)