Haber- Fatma TEMEL

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır’da Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen kahvaltı ve tanışma etkinliğinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Yeşil Sol Parti adayları, seçim gündemini ve kentte düzenlenen gözaltı operasyonlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.  

Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayları Sorgül Aytek Avşar, Dr. Azad Barış ve Yeşil Sol Parti İl Eş Sözcüsü Abbas Şahin ile HDP İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenledikleri tanışma ve kahvaltı etkinliğinde gazetecilerle bir araya geldi.

YSP Diyarbakır İl Sözcüsü Abbas Şahin, “AK Parti bölgeye ne zaman gelse hep cezaevlerinin müjdesini verdi. Bu cezaevlerine ilk olarak gazeteciler, düşünürler ve siyasetçiler girmeye başladı. Biz bir amaç için yola çıktık. Bizler demokrasi bir cumhuriyetin kurulması için mücadele ediyoruz. Bu baskı rejiminin ortadan kaldırılması için çalışıyoruz” dedi.

Seçimin kazananını Türkiye halkları belirleyecek

Bu seçimlerin kazananını Kürt halkı ve Türkiye halklarının belirleyeceğini söyleyen Şahin, “Bir ülkede basın özgürlüğü olmadan demokrasi olmaz. İktidarın yürüttüğü ve herkesi bir birine benzetmeye çalıştığı anlayışının sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu süreç içerisinde farklılıkları yok etmek için çok büyük baskılar uygulandı. Bu baskılardan en fazla basın da etkiledi. Bu yüz yıllık baskı rejiminin artık sonuna geldiğini hissedebiliyoruz. Biliyorsunuz 2016 da kontrolü bir darbe süreci yaşandı. İlk yapılan şey; 2002 de iktidara gelen AKP'nin demokrasi söylemlerinin değiştirecek demokrasinin bir araç olduğunu söylemine geldiği bir süreç yaşadık. İlk yaptıkları faaliyet basın özgürlüğünü ortadan kaldırmak oldu. İktidar bu baskılarla yeni bir rejim ortaya çıkardı, bu rejim cumhurbaşkanlık hükümet sistemi. Demokratik olmayan yasama yürütme ve yargının bir kişinin elinde toplandığı, bir süreç başladı. Bu rejime geçilmesinin tek sebebi, muhalif olanları, azınlıkları, farklı etnik kimliğe sahip kişileri susturmaktı. Ve bu süreçten sonra cezaevleri dolmaya başladı. Özelikle sürekli kutsallaştırılan devlet, yaşanan depremde kutsal olmadığı anlaşıldı. Artık yaptıkların zulümlerin ve baskıların sonuna geldi. Biz bu süreçte demokrasinin gelmesi için seçimleri işaret ettik. Bu seçimlerin kazananını Kürt halkı ve Türkiye halkları belirleyecektir. Bizler kazanacağız onlar kaybedecek. Zor da olsa sonu muhteşem olacak bir süreçten bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

“Diyarbakır halkının verdiği mesaj çok önemli”

“Diyarbakır bütün anketlerde mutsuz bir kent olarak görünüyor, bu mutsuzluğun tek kaynağı iktidarın kendisidir” diyen HDP İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy , konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye'nin en önemli tarihi bir seçim süreci yaşıyoruz. Toplumun tüm kesimin hem fikir olduğu ve iktidarın korktuğu bir süreç yaşıyoruz. Dolayısıyla seçime giderken insanların özgürce seçime giderken bu iki haftanın kaygılar ile geçmesi isteyen bir iktidar gerçekliğiyle karşı karşıyayız. Bu seçimde herkesin gözü kulağı Amed halkında olacak. Amed halkı her şeyi çok iyi biliyor. Yüz yıllık inkarı temsili olmuş ve direniş simgesi olmuş bir kenttir burası. Bu tarihi seçimlerde Diyarbakır halkının verdiği mesaj çok önemli. Bizler YSP, HDP ve Kürdi ittifaklar olarak bu tarihi süreci yakından takip ediyoruz. Diyarbakır bütün anketlerde mutsuz bir kent olarak görünüyor, bu mutsuzluğun tek kaynağı iktidarın kendisidir. Amed halkı bu faşist iktidara asla teslim olmayacaktır. Tüm saldırı ve operasyonlara rağmen mücadelemizde asla vazgeçmeyeceğiz.”

Baskılara karşı mücadeleye devam

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Sorgül Aytek Avşar, baskılara karşı mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, “Biz istiyoruz ki baskı ve zorbalık var üstümüzde. Biz mücadelemiz büyüyeceğiz. Bugün dilimiz yasaklı ve baskı altında. Bu halkımızdan vazgeçmiyoruz. Kendi dilimiz için mücadele ediyoruz. İktidar bütün baskı politikasına karşı bir arada durmaya devam edeceğiz. Her alanda bize baskı uygulayabilirler ama biz kendi yolumdan asla vazgeçmeyeceğiz mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

“Bu yolculukta hep birlikte yürüyeceğiz”

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Dr. Azad Barış ise “Diyarbakır kazanırsa Türkiye kazanır” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Son operasyonda iktidar en önemli alanlara müdahale etti. Sadece bize karşı bir operasyon değildir, demokrasi ve özgürlük adına bir operasyondur. Hiç kimsenin sesiz kalma durumu yoktur. Herkesin ses çıkarması gerekiyor. Bizler umutlu ve sevinçli bir atmosferinde seçim çalışması yürütmek istiyoruz. Basına yönelik baskılar kabul edilemez. Demokratik ve temel haklar açısından büyük bir sorun var. Bizim için demokrasi ve özgürlükler olmasa olmazımızdır. Ben az bırakılan bir dinin mensubuyum. Buradayız demokrasi, özgürlük ve mücadele için buradayız. Burası kazanırsa Türkiye kazanacak. Bu yolculukta hep birlikte yürüyeceğiz.”