Haber- İlyas AKENGİN

Güneydoğu Ekspres- Bir yıla yakın süredir vekil başhekimle yönetilen Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hafta boyunca Kulak Burun Boğaz (KBB) ameliyatı yapılmaması kararı alındı. KBB uzmanları, idarenin mobingine maruz kaldıklarını, sözleşmelerine aykırı şekilde ilçelerde görevlendirildiklerini, ameliyathane kapalı olduğu için işlerini yapamadıklarını iddia etmişti.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başhekim Süleyman Öden, hastanede görevli bazı KBB uzmanlarını estetik dışında ameliyat yapmadığını iddia etti. Öden, “Bu arkadaşlar bir yıl boyunca ne ameliyatı yapmışlar? Gelin hep birlikte bakalım. Estetik ameliyat dışında kimseye bakmıyorlar. Silvan’dan gelen gariban insanın ne suçu var. Bir yıldır kulak akıntısı çeken insanı muayene bile etmiyorlar. Çünkü parası yok” dedi.

‘KULAK AMELİYATI İÇİN BİR YIL BEKLEYEN VAR’

Hastanedeki KBB uzmanlarının “burun estetiği dışında” ameliyat yapmadığını iddia eden Öden, şunları söyledi: “Kulak ameliyatı için bir yıldır bekleyen insanlar var. Burun estetiği dışında bir şey yapmıyorlar. Vatandaş aylardır polikliniklerde randevu bulamıyor. Uzun süredir bekleyen vatandaşlarımız vardı. Bu nedenle ameliyatları bir hafta erteledik. Kaldı ki bu ameliyatlar çok acil ameliyatlar değil. Acil ameliyatlar zaten yapılıyor. Bu arkadaşların fazla ses çıkarmasının nedeni birçoğu estetik için peşin para aldı. Şimdi bu ameliyatları yapamazlarsa hastalarla karşı karşıya gelecekler. Çünkü para veren adam sorgular. Bunların derdi para aldıkları kişi ile sorun yaşamamak.”