Haber- Fatma TEMEL

Güneydoğu Ekspres- Diyarbakır KESK Şubeler Platformu, 6 Şubat Maraş merkezli depremden etkilenen 11 ildeki tüm kamu çalışanlarının tamamının deprem tazminatından yararlanmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve 12 Mayıs’ta Resmî Gazete’de yayımlanan kararnamede, 6 aylık deprem tazminatından Adana, Diyarbakır ve Elazığ ile bazı ilçeler kapsam dışına alınmıştı. Konuyla ilgili düzenlenen basın açıklamasında konuşan KESK Dönem Sözcüsü Güneş Özel, “Siyasi iktidar depremde olduğu gibi deprem sonrası yaraların sarılması konusunda da sınıfta kalmıştır. Aradan aylar geçmesine rağmen kamu çalışanlarıyla ilgili hiçbir çalışma yapılmamış ancak seçim haftası kamu çalışanlarının oyunu nasıl alırım kaygısı ile göstermelik tazminat düzenlemesi yapılmıştır. 14 Mayıs seçimlerine 2 gün kala Cumhurbaşkanı Kararı’nın yayınlandığı Resmî Gazete’de depremden etkilenen illerde 6 ay boyunca deprem tazminatı verileceği kararı yayınlanmıştır. Bu çalışmanın seçime yönelik oy kaygısı ile yapılmış bir çalışma olduğu aşikârdır ve kararname eksik çıkarılmış olup bölgedeki tüm kamu çalışanları kapsamamaktadır” dedi.

‘Kararnamedeki kapsam genişletilsin’

Çıkarılan kararnamenin bu yönüyle eksik olduğuna dikkat çeken Özel, şunları kaydetti:

“Söz konusu bu düzenlemeye bakıldığında Adana, Diyarbakır ve Elâzığ illerindeki bazı ilçeler kapsam dahiline alınmamıştır. Halbuki Adana, Diyarbakır ve Elazığ’daki bazı ilçeler değil tüm ilçeler 06.02.2023 tarihindeki depremden etkilenmiştir. Oysa Sayın Cumhurbaşkanı yaşanan depremden dolayı deprem illerinde Olağan Üstü Hal ilan ettiğinde bazı ilçeleri kapsam dışı bırakmamış, illerin tüm ilçelerinde OHAL ilan etmiştir.

06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremlerden iller, tüm ilçeleriyle birlikte etkilediğinden Cumhurbaşkanı Kararı’nın kapsama alınmayan Adana, Diyarbakır ve Elâzığ illerindeki bazı ilçeler kapsam dahiline alınması gerekmektedir. Çıkarılan bu eksik kararname bölgede çalışan kamu personelleri arasında eşitsizliği, ayrıştırmayı ve kutuplaştırmayı getirecektir.

Bizler Amed KESK Şubeler Platformu olarak kamu personelleri arasında yapılan bu eşitsiz ve adaletsiz uygulamanın bir an önce giderilmesi gerektiğini, depremden etkilenen 11 ilimizdeki tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde tazminattan yararlanmasını talep ediyor ve bunun takipçisi olacağımızı buradan tekrardan ifade ediyoruz.”