ŞırnakKoçerler, saman alabilmek için bazı koyunları satmak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Yüksek yem ve saman fiyatları üreticileri hayvancılığı bırakmaya itiyor.

Şırnak’taki koçerler, ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiriyor. Koçerler, hem kuraklıktan girdi fiyatlarından şikayetçi. Yaz aylarında kuraklık nedeniyle hayvanlarını otlatacak alan bulamayan koçerler, her gün zamlanan saman ve yem alabilmek için ise bazı koyunları satmak zorunda kalıyor. Silopi ilçesine bağlı Mêrgaberoj ve İdil’e bağlı Kiwex köyündeki koçerler, maliyetlerin artması nedeniyle hayvancılığı bırakma noktasına geldiklerini söyledi.

‘Artık ne saman ne de yem alabiliyoruz’

Mêrgaberoj köyünde bulunan koçerlerden Çiçek Sevacı (55), koçerlik yaptıkları süreç boyunca hiç bu kadar zorlanmadıklarını söyledi. Sevacı, “Her gün sabah erkenden kalkıyoruz ve gün kararıncaya kadar çalışıyoruz. Koçerlik zahmetli bir iştir. Eskiden iyiydi ve idare edebiliyorduk. Ama şu anda saman ve yem çok pahalı olmuş. Artık ne saman ne de yem alabiliyoruz. Ya koyunlarımızı satacağız ya da zorluklarıyla baş etmek zorunda kalacağız. Bu hayvanlara yem vermezsek hepsi ölüp gidecek. Bu yılın zahmeti çok daha fazla. Hayvancılık yapabilmemiz için fiyatların düşmesi gerekiyor. Yem ve saman almayı bırakın, çoban dahi tutamıyoruz. Eğer saman alamayacaksak ve çoban tutamayacaksak hayvancılığın ne anlamı kalır? Bu koşullarda en iyisi hayvanları satmaktır” diye konuştu.

‘İlk defa böylesi bir kış geçiriyoruz’

Kîwex köyündeki koçerlerden Hizne Oğuz (67), saman almak için koyunlarını sattıklarını aktardı. Oğuz, şunları söyledi: “Çok zorlanıyoruz ama zorluklarına rağmen de seviyoruz. Çocukluğumdan bu yaşıma kadar koçerlik yapıyorum. Belki bu sürede gitmediğim yer, uğramadığım yayla, suyunu içmediğim bir kaynak kalmadı. Yazın daha güzel çünkü kışın zorlukları daha fazladır. Bu yıl kuraklık vardı ve bu zorluklar çok daha arttı. Bu yıl ne yağmur yağdı ne de kar yağdı. Belki ilk defa böylesi bir kış geçiriyoruz. Çok yoruluyoruz. Yaşlandım ama bu işi yapmazsak nasıl geçimimizi sağlayacağız?”

Aynı köydeki koçerlerden Hanım Oğuz ise, hayvancılığın bitme noktasına geldiğini ifade etti. Koçerlikte en çok kadınların emek verdiğine dikkati çeken Oğuz, “Sabah kalkıyoruz akşama kadar ayaktayız. Ama karşılığını da alamıyoruz. Her şeye zam yapıldığı için bizler de etkileniyoruz. Masraflarımızı dahi karşılayamıyoruz” dedi. (Kaynak: MA)