Haber- İhsan YILMAZ

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’ne bağlı Kırsal Kumgölü Mahallesi Susamış Mezra sakinleri, yarım bırakılan yolun yapılmasını istiyor.

Yaklaşık 120 hane ve 750 nüfuslu Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Kırsal Kumgölü Mahallesi ile Susamış Mezrası sakinleri, 17 kilometrelik yolun asfalt çalışması tamamlanmadığı gerekçesiyle tepki göstererek, yolların tamamının yapılmasını istediler. 

Bozuk ve toprak olması nedeniyle her yağmur yağdığında yollarının adeta çamur deryasına döndüğünü söyleyen köylüler, yetkililerin seslerini duymasını istediler.

Köylüler, yollarının bozukluğu sebebiyle çamura Diyaliz hastalarını sırtlarında taşıyarak köy dışına çıkararak araçlara bindiriyorlar. Okula giden çocuklar ise çamur içinde okula gittiklerini söylediler. Yazın tozdan, kışında çamurdan yollarının geçilmediğini ifade eden köy sakinleri, mağduriyetin giderilmesini bekliyor.

“DEFALARCA MÜRACAATTA BULUNDUK AMA BİZE YARDIMCI OLMUYORLAR”

Yarım bırakılan yollarının asfalt veya kilitli parke taşıyla döşenmesini istediklerini aktaran köy muhtarı Mehmet Selim Altunterun, “300 yıldır biz bu köyde yaşıyoruz. Köy oldu olalı sadece çakıl ile düzeltiler Bu sene Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından asfalt çalışması başlatıldı. Ancak Yapılan asfalt çalışması yarım bırakıldı. Yaklaşık 500-600 metre eksik bırakılan yolumuz var. Bunun için defalarca gidip müracaatta bulunduk ama bize yardımcı olmuyorlar. Kışın köy içinde gezmek imkansız. Köyün yarısı parke yapılmış, diğer yarısı da öyle stabilizedir. Defalarca gidiyoruz ama bize yardımcı olmuyorlar. Yollarımız çamurdan geçilmiyor” dedi.

“Yollarımız bir türlü yapılmıyor”

Köylerinde yol sorunuyla birlikte sıkıntı ve eksikliklerinin olduğunu dile getiren Ahmet Altun, “En öncelikli sorunumuz yoldur. Yollarımız bir türlü yapılmıyor. Köyün diğer ucunda 16-17 kilometrelik yola asfalt yapıldı. Ancak 600 metre eksik yapılmış. Ne kışın nede yazın köy içinde gezmek imkansız. Bizim diyaliz hastamız var. Kışın hastaneye götürmek için araç kapıya kadar gelemiyor. Hastamızı sırtımızda taşıyarak araca götürüyoruz. Bu zülümdür. Yollarımız çamurlu olduğu ve sorunlarımız giderilmediği için ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu kadar emek veriliyor. Yol yapılıyor neden eksik bırakılıyor. Bu çağda biz çamurla mücadele ediyoruz. Az öncede bir arabayı traktörle çamurdan çektik” diye konuştu.

Yaşadıkları mağduriyeti dile getiren bir başka köy sakini F.A, “Yetkililerden ricamız gelip yollarımızı yapsınlar. 500-600 metrelik yolu yapmak çok mu zor Yollarımızı yarım yamalak bırakmışlar. Çocuklarımızı çamur içerisinde sırtımızda taşıyarak okula götürüyoruz. Kışın traktörlerle ana caddeye çıkabiliyoruz. Tek arzumuz yollarımızın onarılıp, İnsanca bir yaşam sürdürmek istoruz” ifadelerini kullandı .