Kurban Bayramı, İslam dünyası için büyük bir öneme sahip ve her yıl milyonlarca Müslüman tarafından coşkuyla kutlanıyor. Kurban ibadeti, Allah’a yakınlaşmak amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanların usulüne uygun kesilmesini ifade ediyor. Peki, kurban kesimi ne zaman biter? Kurban en son hangi gün kesilebilir? İşte bu soruların yanıtları ve 2024 Kurban Bayramı takvimi hakkında detaylar...

Kurban En Son Hangi Gün Kesilir4


KURBAN KESİM VAKTİ

Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. İslam mezheplerine göre, kurban kesim vakti değişiklik gösterebiliyor. Hanefi mezhebine göre, bayramın ilk üç gününde kurban kesilebilirken, Şafii mezhebine göre ise bayramın dördüncü günü gün batımına kadar kurban kesimi yapılabiliyor.

Kurban En Son Hangi Gün Kesilir5


2024 KURBAN BAYRAMI TAKVİMİ

2024 Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü başlayacak ve 19 Haziran Çarşamba günü sona erecek. Kurban kesimi için uygun olan günler ise şöyle:

•    Arefe: 15 Haziran 2024 Cumartesi

•    Kurban Bayramı 1. Gün: 16 Haziran 2024 Pazar

•    Kurban Bayramı 2. Gün: 17 Haziran 2024 Pazartesi

•    Kurban Bayramı 3. Gün: 18 Haziran 2024 Salı

•    Kurban Bayramı 4. Gün: 19 Haziran 2024 Çarşamba

Kurban En Son Hangi Gün Kesilir3

Hanefi mezhebine göre, kurban kesimi bayramın üçüncü günü olan 18 Haziran Salı günü gün batımına kadar yapılabilir. Şafii mezhebine göre ise 19 Haziran Çarşamba günü gün batımına kadar kurban kesimi devam edebilir.

Kaynak: NTV