Kürtçe tiyatro oyununun yasaklanmasına ilişkin konuşan AK Partili Miroğlu, “Dün akşam 19:15 gibi tiyatro grubundan bir arkadaşımız beni arayıp yasak kararını bildirdiğinde İçişleri Bakanlığıyla görüştüm. Yasağın Bakanlığın bilgisi dahilinde olmadığını öğrendim. Bakanlık yetkilisi İstanbul Valiliğine bir dilekçe verilerek yasağa itiraz edilmesi halinde yasağın kalkacağını ve oyunun İstanbul’da serbestçe oynanabileceğini ifade etti” ifadelerini kullandı.

Kürtçe Oyun Yasağına Ak Partili Orhan Miroğlu'ndan Tepki2


Tiyatrocu Deniz Özer ve Bahoz Özsunar'ın sahnelediği 'Qral û Travîs' (Kral ve Travis) adlı Kürtçe oyun Şişli Kaymakamlığınca dün oyuna bir kaç saat kala gerekçe gösterilmeksizin yasaklandı.


Özer ve Özsunar ile birlikte tiyatro ekibi sahneden indirildi. Bahoz Özsunar’ın kardeşi Uğur Özsunar ise gözaltına alındı.


Yasağa dair tiyatrocular yaptıkları açıklamada “Bugün bizim oyun Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Polis kapıları kapatmış. İzleyicilerin içeri girmesine izin vermiyorlar. Biz de sahnedeyiz. Sahnemizi terk etmeyeceğiz. Kürt sanatı sahipsiz değildir. Biletini alıp buraya gelenler arkadaşlardan özür dileriz.

Mağduriyetinizi anlıyoruz. Biz buradayız. Saat kaç olursa olsun burada olacağız” ifadelerini kullandı.
Kürtçe oyunun yasaklanmasına çok sayıda vatandaş, siyasetçi ve tiyatrosever tepki gösterdi.
 “İçişleri Bakanlığı yasağa itiraz edilmesi halinde yasağın kalkacağını açıkladı”

Miroğlu, şu ifadeleri kullandı:
“Qral û Travîs isimli Kürtçe tiyatro oyununun İstanbul’da Şişli Kaymakamlığı’nca yasaklanması kabul edilebilir değil.
Kürt dili ve edebiyatı üzerinde bir yasak olmadığı gibi, bu dilden sanat üretimi yapmanın da yasak olmadığının bilinmesi gerekir.

Kürtçe Oyun Yasağına Ak Partili Orhan Miroğlu'ndan Tepki3


Yeri gelmişken İstanbul’un nüfus açısından dünyadaki en büyük Kürt şehri olduğunu hatırlamak da iyi olur. Kürtçe tiyatro ve sinema da elbette olacak.
Kamuoyunu bu gruptan bir arkadaşımızın araması sonucu haberdar olduğum bu nahoş yasak hakkında bilgilendirmek isterim. Dün akşam 19:15 gibi tiyatro grubundan bir arkadaşımız beni arayıp yasak kararını bildirdiğinde İçişleri Bakanlığıyla görüştüm.


Yasağın Bakanlığın bilgisi dahilinde olmadığını öğrendim. Bakanlık yetkilisi İstanbul Valiliğine bir dilekçe verilerek yasağa itiraz edilmesi halinde yasağın kalkacağını ve oyunun İstanbul’da serbestçe oynanabileceğini ifade etti.


Oyun muhtemelen bugün Şırnak’ta sahnelenecek. Ama grubun istemesi halinde İstanbul’daki seyircisiyle de daha sonra buluşabilecek. Tiyatro grubuna ve seyircisine geçmiş olsun diyor, bu türden yasakların bir daha olmamasını diliyorum.”

Kaynak: HABER MERKEZİ