Yemeklere lezzet vermenin yanı sıra saç sağlığından cilt bakımına kadar farklı alanlarda kullanılan limon, aynı zamanda soğuk algınlığı, yüksek tansiyon, artrit gibi birçok rahatsızlığın tedavisine de yardımcı olabiliyor.

Limon nasıl bir besindir?

Limon, turunçgiller ailesinden bir meyvedir ve halk arasında kabuğu, meyvesi ve suyu; soğuk algınlığı, sabah yorgunluğu, artirit, romatizma ve cilt bakımı gibi farklı durumların yanı sıra ayrıca yemeklerde lezzet verici olarak sıklıkla kullanılmaktadır. İçerdiği bioflavonoidler sağlık için yarar sağlamaktadır.

Limonun faydaları nelerdir?

İnme riskini azaltır

Amerikan Kalp Derneği'ne (AHA) göre, narenciye meyveleri, kadınlarda iskemik inme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 70 bin kadın üzerinde 14 yıldan fazla süren bir araştırmada; en çok narenciye meyvelerii tüketenlerin, en az tüketen kadınlara göre, iskemik inme riskinin yüzde 19 daha düşük olduğunu göstermiştir.

Kalp sağlığını geliştirme

Limon suyu içmek kalp problemleri olan insanlar için yararlıdır çünkü potasyum içerir. Yüksek tansiyonu, baş dönmesini ve mide bulantısını kontrol eder, çünkü hem zihin hem de beden için sakinleştirici bir his sağlar. Bir çalışmaya göre, günlük limon alımı ve yürüme (ortalama vücut hareketi) yüksek tansiyon için etkilidir. Bir başka çalışmada ise çeşitli koroner kalp hastalıklarının önlenmesinde C vitamini açısından zengin gıdaların önemi vurgulanmaktadır.

Karaciğere etkisi

Limon, karaciğerdeki zararlı maddelerin ve ürik asidin çözülmesini sağlarken, safrayı sulandırıyor. Potasyum bakımından oldukça zengin olan limon, karaciğerdeki bozukluklardan kaynaklanan sinirlilik durumunu yatıştırırken, kabız, baş ağrısı, safra kusma, iştah kaçması gibi semptomların da azalmasını sağlıyor.

Sindirim sistemine katkısı

Limon, mide yanması, şişkinlik, gaz ve mide kramplarını engelliyor. Düzenli olarak limon suyu içilmesi, bağırsakların temizlenmesine yardımcı oluyor, kabız ve ishali de önlüyor.

Kilo vermeye yardımcı

Ilık su ve balla karıştırılmış limon suyu, kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Ateşi düşürür

Limon suyu, soğuk algınlığı, grip ve yüksek ateşi tedavi edebilir. Terlemeyi arttırarak ateşin düşmesine yardımcı olur.

Diş bakımı

Taze limon suyu diş ağrısına uygulanırsa, ağrıdan kurtulmada yardımcı olabilir. Diş etlerine limon suyu ile yapılan masaj dişeti kanamasını durdurur. Ayrıca, çeşitli hastalıklardan ve rahatsızlıklardan kaynaklanan ağızdaki kötü kokuları da ortadan kaldırabilir ve de dişlerinizi temizler.

Saç bakımı

Limon suyu, saç bakımı tedavisinde kendini kanıtlamıştır. Suyu, saç derisine uygulandığında kepek, saç dökülmesi ve saç ve saç derisi ile ilgili diğer problemleri tedavi edebilir. Ayrıca bu suyu doğrudan saça uygularsanız, saçınıza doğal bir parlaklık verebilir.

Cilt bakımı

Doğal bir antiseptik ilaç olan limon suyu, cilt ile ilgili problemleri de iyileştirebilir. Limon suyu, güneş yanıklarının ağrısını azaltmak için uygulanabilir ve aynı zamanda arı sokmalarında ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Akne ve egzama için de iyidir. Yaşlanma karşıtı bir çözüm olarak uygulanabilir, kırışıklıkları ve siyah noktaları yok edebilir. Su ve balla karıştırılmış limon suyu içerseniz cilde sağlıklı bir parlaklık katar.

Limonun zararları nelerdir?

Limon tüketmenin veya aromaterapi yolu ile esansiyel limon yağı solumanın herhangi bir yan etkisi bildirilmemiştir. Bunun yanı sıra güneş yanığı bulunan cilde limon ve ürünleri uygulanmaması gerekmektedir.

Limon günde ne kadar tüketilmelidir?

Limon için belirlenmiş önerilen günlük tüketim miktarı yoktur. Günlük C vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılayacağı için günlük beslenmede yer verilmesinde fayda olan limon; reflü, gastrit gibi sindirim sistemi problemleri bulunan bireyler tarafından dikkatli tüketilmelidir.

Limon ile başka bitkilerin karışımları ne işe yarar?

-Su ve limon: Su-limon karışımı güne başlarken daha enerjik hissedilmesini sağlarken, akneli ciltlere iyi gelmektedir. Bununla birlikte günlük sıvı tüketimine katkıda bulunmakta ve ödem atımına yardımcı olabilmektedir.

-limon –nane: Limon- nane karışımı mide bulantısı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerini rahatlatmaya yardımcı olur.

-Maydanoz- limon: Maydanoz-limon karışımı diüretik etkisi sayesinde vücutta biriken fazla suyun uzaklaştırılmasını sağlayarak ödem atımına yardımcı olabilmektedir.

-Zencefil- limon: Zencefil-limon, enfeksiyon ile savaşmak için iyi bir ikili olup; soğuk algınlığı ve gripte bağışıklığı güçlendirmektedir.

-Limon –sarımsak: Limon-sarımsak karışımı yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olabilmektedir.

-Soda- limon: Maden suyu-limon karışımı yaz aylarında fazla terleme ile atılan elektrolitlerin dengelenmesinde rol oynamaktadır.

-Ballı –limon:  Limon-bal karışımı soğuk algınlığına iyi gelmekle birlikte; bağışıklık üzerine olumlu etki sağlamaktadır. Ilık suya karıştırılan bir miktar bal ve limon suyu boğaz ağrısını yatıştırabilir.