Zafer Tüzün / Özel Haber

Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV), 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda “#BizKazanacağızLÖSEV” sloganı ile farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Lösemi hastalığı ile mücadele eden çocuklara destek ve hastalığa karşı farkındalık oluşturmak için çağrıda yapan LÖSEV yetkilileri, herkesi duyarlılığa davet etti. Löseminin çocukluk çağı kanserleri arasında görülme sıklığı en yüksek olan kanser türü olduğunu belirten yetkililer, şu bilgileri paylaştı:

“Lösemi bir kan hastalığıdır. Damarlarımızda dolaşan kanın yapıldığı yer kemik iliğidir. Buradaki kök hücre dediğimiz ana hücrelerin kötü huylu hücreye dönüşmesi ile lösemi hastalığı ortaya çıkar. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi önlenemez bir çoğalma oluşur; bu kötü huylu hücreler ve kan normal şekilde görevini yerine getiremez hale gelir. Çocukluk çağı kanserlerinden sayılır ama her yaşta da görülebilir. Lösemide en önemli unsur erken teşhis ve doğru tedavidir.”

‘SAHADA SIKI ÇALIŞIYORUZ’

Türkiye’de her yıl bin 500’den fazla çocuğun lösemi ile tanıştığına dikkat çeken yetkililer, amaçlarının lösemili çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak ve toplumsal farkındalığı artırmak olduğunu kaydetti.

Tedavi süresince kemoterapi dolayısıyla bağışıklıkları düşen çocuklar için kırmızı et kaynaklı proteine ihtiyaç duyulduğunu anlatan yetkililer, ailelere “Mutlu Et” projesiyle 12 ay boyunca taze et ve et ürünleri ulaştırdıklarını kaydetti.

Lösemi hastaları ya da ailelerinin dernek ile nasıl iletişime geçtikleri konusunda konuşan LÖSEV yetkilileri, “LÖSEV ‘in bu konuda çok sıkı çalışan bir Sosyal Hizmetler ekibi var. Hastalarımız veya aileleri bizlere telefon, mail ya da internet sitemizde bulunan ‘Hasta Kayıt Formu’ aracılığıyla ulaşabiliyorlar. Sık sık hastane ziyaretleri ile yatarak tedavi gördüğü süreçte zor durumda olan ihtiyaçlı ailelere ise biz ulaşıyoruz. Lösemi ve kanserle mücadele eden başta çocuklarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımız LÖSEV Sosyal Hizmetler bölümüne 0 (312) 447 0660 numaralı telefondan, internetten, @losev1998 isimli resmi sosyal medya hesaplarımızdan ya da bizzat şubelerimize gelerek başvurabilirler” dediler.

TURUNCU RENK İLE FARKINDALIK YARATILACAK

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası bu hafta nedir ve ne tür çalışmalar yaptıkları etkinlikler kapsamında dikkat çekici etkinlik ve kampanyalara, sosyal duyarlılığı geliştirmeye yönelik çalışmalara imza attıklarını belirten LÖSEV yetkilileri, şunları kaydetti:

“Farkındalık haftasıdır diyebiliriz. Ülkemizde her yıl LÖSEV’ in öncülüğünde Kasım Ayının ilk haftası ‘2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’ olarak anılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’nca özel haftalar kapsamındadır. Bu yıl da 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda kurum ve kuruluşların, okulların, üniversitelerin destekleri ile hayata geçen etkinlikler ile lösemiye dikkat çekilemeye devam edileceğiz. Ancak bu yıl LÖSEV olarak löseminin sembol rengi turuncu ile farkındalık yaratmaya hazırlanıyoruz. Bu farkındalık hareketi ile amacımız löseminin tedavi edilebilen ve önlenebilen bir hastalık olduğunu tüm Türkiye’ye duyurmak, lösemili çocukların zorlu mücadelelerine dikkat çekmek. Okuyucularımıza bir çağrımız var. 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda “Ben de LÖSEV’in ve Lösemili Çocukların yanındayım, turuncumla farkındayım” diyorsanız turuncu renkli bir kıyafet ya da turuncu aksesuarlarınızla bireysel ya da kurumsal fotoğraf paylaşımlarınızı [email protected] adresine e-mail gönderebilir ya da sosyal medya hesaplarınızda #BizKazanacağızLÖSEV, @losev1998 etiketleyerek paylaşabilirsiniz.”