Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; Mayıs’ta en az 38 kadını ve iki çocuk öldürüldü.

Mayıs’ta en az 22 kadının ölümü basına "şüpheli” olarak yansıdı. Mayıs’ta bir çocuğun ölümü de basına şüpheli olarak yansıdı.

En az 61 kadın şiddet uğradı, en az 16 kız ve oğlan çocuğu istismar edildi, en az beş kadın tacize uğradı. Mayıs’ta en az 17 kadını seks işçiliğine zorlandı.

Mayıs 2023’te basına yansıyan iki tecavüz vakası oldu.

Mayıs’ta 38 kadını öldürdü; geçen yıl aynı ay bu sayı 32 idi. Kadınların yanındaki bir erkek de öldürüldü.

En az üç kadını koruma kararına rağmen öldürüldü.  Öldürülen kadınlardan biri Moldavya yurtaşıydı. Bir kadın da astsubay tarafından öldürüldü.

Sekiz kadın “ayrılmak istediği, barışmak istemediği”, bir kadın “evlilik teklifini kabul etmediği” bir kadın da “müziğin sesini kısın” dediği için öldürüldü.  Öldürülen 28 kadın da basına yansımadı.

22 kadını eşi, eski eşi, sevgilisi, beş kadın oğlu/abi ve kardeşi tarafından, iki kadın komşusu, dört kadın arkadaşı, dört kadını da eski damadı öldürdü. Bir kadın da 18 yaşından küçük erkek çocuğu tarfından öldürüldü.

Dört kadın sokak, tarla gibi ev dışı alanlarda, 32 kadın ev içinde öldürüldü. İki kadının ise nerede öldürüldüğü bilgisi

14 kadın kesici aletlerle, 22 kadın ateşli silahla öldürüldü. Bir kadın boğularak, bir kadın da darp edilerek öldürüldü.

(HABER MERKEZİ)