Haber- Beritan Kaya 

Tanrıkulu, konuya ilişkin yanıtlaması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a 5 soruluk önerge sundu.

Diyarbakır ve çevre illerde uzun zamandan beri vatandaşların yaşadığı elektrik sorunlarının büyük sıkıntılara neden olduğunu söyleyen Tanrıkulu, “Tarımsal üretim yapan çiftçiler ise bu sorundan en çok etkilenen kesimlerden biri haline gelmiştir. DEDAŞ’ın özelleştirildiği 2014 yılından yapılan anlaşmaya göre %65 devlet desteği uygulanmaktaydı. Ancak daha sonrasında devlet desteği oranı önce %55’e ardından %35’e inmişti. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre söz konusu desteğin 2024 itibariyle tamamen sonlandırılacağı belirtilmektedir” dedi.

ÇİFTÇİLERE ELEKTRİK DESTEĞİ KESİLECEK Mİ?

Çiftçilerin, elektrik giderlerinde devlet desteği olmadan üretime devam etmelerinin giderek daha da zorlaşacağını aktaran Tanrıkulu, 5 soruluk önergesini şöyle sıraladı:

“*DEDAŞ’ın 2014 yılında özelleştirilmesi sırasında yapılan anlaşmanın detayları ve maddeleri nelerdir?

*Yapılan sözleşmede çiftçilere verilecek devlet desteği oranı nasıl hesaplanmış ve belirlenmiştir?

*DEDAŞ maliyetleri konusunda çiftçilere verilecek devlet desteği konusunda herhangi bir tarih aralığı belirtilmiş midir?

*Üretim maliyetleri artarken çiftçilere elektrik giderleri için verilen devlet desteğinin 2024 yılı itibariyle sonlanacağı iddiası doğru mudur?

*Ekonomik sıkıntılar karşısında çiftçilerin üretimini desteklemek ve maliyetlerini düşürmek için hazırlanan çalışmalarınız var mıdır? Varsa detayları nelerdir?

*Söz konusu devlet desteğinin sonlandırılması halinde çiftçilere yansıyacak elektrik maliyeti ne kadardır?”

Editör: Beritan KAYA