Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı enflasyon rakamını yüzde 4,75 olarak açıkladı. Bu rakama göre refah payı hariç 3 aylık memur, memur emeklisi, SSK ve Bağ-Kur emeklisi zam oranı da kesinlik kazandı.

Nihai zam oranları refah payı ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yaptığı çalışmayla ortaya çıkacak.

Buna göre memurlar ve memur emeklileri temmuz ayı için yüzde 9,49, ağustos ayı için de yüzde 9,09, eylül ayı için de yüzde 4,75 enflasyon farkını hak etmiş oldu.

Emekli memurları ve memurların sadece bu 3 ayda alacakları zam oranı yüzde 25,11 oldu. Memurların toplu sözleşme zammı yüzde 15 olarak hesaplandığında, 3 aylık memur zammı yüzde 35,73 oldu. Ancak bu zam Ocak ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak.

6 aylık enflasyon oranına göre belirlenen emekli ve memur maaşlarında ilk üç veri açıklanırken geriye ekim, kasım ve aralık aylarında açıklanacak TÜFE verileri kaldı.

Hemen her zam döneminde olduğu gibi enflasyon rakamlarının üzerine bir de refah payı artışı yansıtılacak. Memur maaşlarına ilişkin en dikkat çeken açıklama ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan gelmişti.