31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı olan Meral Danış Beştaş, sosyal medyada merak konusu oldu. Beştaş, hayatı boyunca insan hakları, kadın hakları ve demokrasi mücadelesi veren bir isim. Peki, Meral Danış Beştaş kimdir? İşte, Meral Danış Beştaş’ın hayatı ve kariyeri hakkında bilmeniz gerekenler.


MERAL DANIŞ BEŞTAŞ KİMDİR?

Meral Danış Beştaş, 5 Nisan 1967 tarihinde Mardin’in Mazıdağı İlçesi’nde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. 1990 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1991 yılında Diyarbakır Barosu’na kaydoldu.


HAYATI İNSAN HAKLARI MÜCADELESİ İLE GEÇTİ

Meral Danış Beştaş, insan hakları alanında önemli çalışmalara imza attı. İnsan Hakları Derneği’nde üç dönem yöneticilik yaptı. Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu’nda iki dönem yöneticilik ve baro başkan vekilliği görevini yürüttü. Diyarbakır Barosu’nun Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi’nde başkanlık yaptı.


1999 yılında Almanya/Weimar İnsan Hakları Ödülü’nü aldı. Birçok ulusal ve uluslararası platformda kadın hakları, insan hakları, adil yargılanma hakkı, geçmişle yüzleşme ve hakikatlerin ortaya çıkarılması konularında tebliğler sundu.


PARTİ YÖNETİMİNDE GÖREV ALDI

Meral Danış Beştaş, 25 ve 26. Dönemlerde Adana, 27. Dönemde Siirt Milletvekili seçildi. Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkan Yardımcılığı ve HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü.


TBMM’de kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyeliği görevini ifa etti. Anayasa Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi ve Çocuk Hakları Alt Komisyonu Kâtip Üyesi olarak görev yaptı. HDP Grup Başkan Vekilliği görevini yürüttü. Beştaş, evli ve 2 çocuk annesidir.

Kaynak: NTV