Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına Hafize Gaye Erkan atandı.

Yeni dönemde Şahap Kavcıoğlu'ndan boşalan koltuğa Hafize Gaye Erkan oturacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı'na atandı.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Hafize Gaye Erkan 1982 yılında doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ikincilikle, Boğaziçi Endüstri Mühendisliği bölümünü birincilikle tamamladı.

Princeton Üniversitesi'nde Finans mühendisliğinde doktora yapmayı tercih etti. 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı.

ABD'nin en genç finans profesörü unvanını alan Erkan'ın bu başarısıyla üniversite yönetimi 2.5 asırlık tarihindeki mezuniyet sistemini değiştirerek 2 yıllık mezuniyet zorunluluğunu 1 yıla indirdi.

Erkan Goldman Sachs'ta çalıştı. 2009 yılında ABD yönetiminin el koyduğu First Republic Bank'ın Kıdemli Başkan Yardımcısı görevinin yanı sıra Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı oldu.

Federal Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (FDIC) tarafından yönetilen bankalarda dikkat çeken Erkan, First Republic Bankası'nın Başkanı, eş CEO'su ve Yönetim Kurulu üyesi oldu. ABD'deki finans kuruluşları arasında en genç CEO olmayı başardı.

(Haber Merkezi)