ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizirî, "Ya Kürtçe eğitim hakkını vermeyin, ya da veriyorsanız bu hakkı yerine getirin" tepkisinde bulundu.

İddiaya göre Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Muş’ta Kürtçe öğretmeni bulunmadığı gerekçesiyle öğrencilerin staj ve formasyon hakkını engelledi. Bu duruma tepki gösteren Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cizirî, şunları söyledi: 
“Ortaokulda Kürtçe dersi seçenler için de aynı argümanları kullanıyorlar. Çoğu zaman öğretmen, kitap ve sınıfların olmadığı gerekçeleri öne sürüyor. Öne sürdükleri bu gerekçelerle onların samimi olmadığını görüyoruz. Muş Alparslan Üniversitesi'nde Kürtçeyi çok iyi bilen profesör ve hocaların olduğunu çok iyi biliyorum. Daha önce de Dicle Üniversitesi'ne Kürtçe için kadro ataması yapılacağını söylediler, ama yıl bitti, halen de atama yapılmadı. Bu konuda yaşanan eksikliklerin sorumlusu hükümet ve Yükseköğretim Kurulu’dur. Sorumlu olanlar sessiz kalıyorlar. Sessizlik de bu kararı uygulayanlarla aynı düşüncede olduğu anlamına geliyor."

Muş’ta Kürtçe Staj Ve Formasyona Engel2

“ÖĞRENCİLER MEB VE YÖK'E BAŞVURMALI”

Cizirî, herhangi bir ilde rektör veya il eğitim müdürlüklerinin kendi başlarına bunun kararını veremeyeceklerini belirterek, "Ya bu hakkı vermeyin, ya da veriyorsanız bu hakkı yerine getirin. Bu durumu kendilerine adet haline getirdiler, birçok üniversitede bu tavrı gösteriyorlar. Kürtçe eğitimin önünde sürekli engel var.  Bu tavra karşılık öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK'e başvurarak, formasyon haklarının vermelerini istemeliler. Bir de Muş'taki vekillerin bu konuyu TBMM'ye taşıması için onlara bildirilmesi gerekir" dedi.

Editör: Güneş OCAĞA