Güneydoğu Ekspres- Deklarasyon açıklamasına DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, PÎA Genel Başkanı Mehmet Kamaç, KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Gardaş, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Meclis üyesi Ali Haydar, Azadî Hareketi Cemal Satı katıldı.

Deprem kurbanlarına adandı

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “Bin yıllardır Newroz diriliş, serhildan ve özgürlük günü olarak karşılanıyor. Ancak bu yıl depremin acısıyla karşılıyoruz. Bu yıl Newroz programını depremde yaşamını yitirenlere adıyoruz” dedi.

43 merkezde kutlanacak, ilk ateş Şemdinli’de yakılacak

Aydeniz, 43 merkezde kutlamalar gerçekleştireceklerini ve ilk ateşin Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yakılacağını ifade ederek, birçok merkeze ateşin yükseltileceğini söyledi. Aydeniz, 17 ve 18 Mart’ta ise anma etkinlikleri gerçekleştireceklerini aktardı.

Newroz ağıtlarla kutlanacak

Newroz deklarasyonunu açıklayan DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, “Aradan geçen bir aylık sürede yıkımın ağır etkileri devam etmektedir. Dayanışmaya büyük ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçmekteyiz. Büyük toplumsal dayanışma ağı hem Kürtlerin ulusal birlik ruhunu güçlendirmiş hem de yerinden ve özerk demokratik yaşamı esas alan demokratik cumhuriyet modelinin tek kurtuluş paradigması olduğu gerçeğini tekrar ortaya çıkarmıştır” dedi.

Öztürk, Newroz’un depremde yaşamını yitirenlerin anısına ağıtlar ve deyişlerle karşılanacağını söyledi. Öztürk, şöyle devam etti:

“Newroz meydanlarında bir kez daha özgür demokratik Diyarbakır’ın, demokratik Ankara’nın ön koşulu olduğunu haykıracağız. Özellikle gençlerin ve kadınların olmadığı bir kurtuluş mücadelesinin asla kurtuluş olmayacağı gerçekliğiyle 2023 Newroz’u; kadınların ve gençlerin öncülüğünde halkımızın bir kez daha irade beyanında bulunacağı, depremin acısının ve öfkesinin toplumsallaşıp milyonlar halinde alanlara akacağı bir Newroz olacaktır. Tüm yaşananlara rağmen umudumuzu ve yeni yaşama olan inancımızı daha da büyütecek, dayanışmamızı güçlendireceğiz. Depremde açığa çıkan ulusal birlik ve dayanışma ruhuyla Newroz alanlarına akıp yitirdiğimiz canları anacağız. Dirilişi toplumsallaştırmak, Newroz ateşi etrafında adaletin ve barışın sesini haykırmak için, ‘Her yer Newroz, her zaman özgürlük” sloganıyla kutlayacağımız 2023 Newrozu’na tüm halklarımızı davet ediyoruz. Başta Kürt halkı olmak üzere bütün halkların Newroz’unu özgür ve eşit bir ülke özlemiyle kutluyoruz. Bijî Newroz, yaşasın Newroz.”

Buldan: 14 Mayıs’ın büyük değişim ruhuna dönüşecek

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da, “İktidar bu Newroz’a baktığında değişimin başladığını görecektir, Türkiye halklarının birliğini görecektir, Kürtlerin ittifakını görecektir. Newroz’un ruhu ve ortaya çıkaracağı büyük irade 14 Mayıs’ın büyük değişim ruhuna dönüşecek ve ülkeyi mutlaka ama mutlaka değiştirecektir. Bütün bunların sinyalleri Newroz’da verilecektir. Bir kez daha bütün halklarımızı Newroz alanlarında bir araya gelmeye birlikte ve beraber olmaya değişimin öncüsü olmaya davet ediyorum” dedi.

(HABER MERKEZİ)