Güneydoğu Ekspres- HDP Milletvekili Sait Dede, Newroz’un Resmi Bayram ilan edilmesi için verdiği teklifte, “Hem toplumsal barışın sağlanması hem de Kürtlerin kültürel zenginliğinin yaşatılması için yasal düzenlemeye tabi tutularak Resmi Bayram ilan edilmesi toplumsal bir zorunluluktur” dedi.

“EVRENSEL KÜLTÜRE ZENGİNLİK KATAR”

"2429 Sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Kanun'da Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” gerekçesini Meclis’e sunan Dede, şunları belirtti: “Her halk sahip olduğu kültürel çeşitliliği ile var olarak evrensel kültüre zenginlik katar. Genel anlamda geçerli olan ve kabul gören bu anlayış ne yazık ki Kürtler söz konusu olduğunda kabul görmemekte ve hatta planlı ve programlı olarak Kürtlerin tarihsel birikimleri ile olan bağlantıları koparılmakta veya yok sayılmaktadır.

Newroz Bayramı’nın İdarenin keyfiyetine bırakılmasının önüne geçilerek hem toplumsal barışın sağlanması hem de Kürtlerin kültürel zenginliğinin yaşatılması için yasal düzenlemeye tabi tutularak Resmi Bayram ilan edilmesi toplumsal bir zorunluluktur."

(Haber Merkezi)