Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz evlilik hazırlığı yapan gençleri ve ailelerini derinden etkiliyor. Çeyiz, altın, ev, beyaz eşya, mobilya ve bir geceliğine tutulan düğün salonlarının kiralarına neredeyse her gün zam gelmesi, evlilik hayali kuran gençlerin rüyalarını kabusa çeviriyor. Diyarbakır’da da evlenmek isteyen gençler, evlilik-düğün masraflarını karşılayamadıkları için kaçarak evlenmek zorunda kalıyor. Mali krizden kaynaklı kaçarak evlenen iki yurttaş, Gazetemiz Güneydoğu Ekspres aracılığıyla yetkililere şu seslenişte bulundu: “Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyen gençlere bir çare bulun.”

Soyadını paylaşmak istemeyen Ramazan adındaki yurttaş, (28) düğün masraflarını karşılayacak maddi imkanlarının olmamasından dolayı sevdiği kızı kaçırmak zorunda kaldığını söyledi. Ramazan, “Eşimle 4 yıllık bir ilişkimiz vardı. Bu dört yıl içerisinde her zaman evlilik hayallerini kuruyorduk, fakat maddi gücüm yetmediği için gidip istemeyi dahi yapamıyorduk. Özellikle son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar herkesin belini büktüğü gibi bizim de hayallerimizi çaldı. Benden büyük abim var, ailem zar zor onu evlendirdi. Sıra bana gelince de artık ailemin hiçbir maddi imkanı yoktu. Ailelerimiz ilişkimizi biliyordu. Fakat altın ve eşya alacak, bir de üstüne düğün yapacak param yoktu. Eşimle o zaman konuştuk ya ayrılacaktık ya da tek çare onu kaçırarak evlenecektik. İkimizin ortak fikriydi ve bir gün gece saat bir gibiydi kız arkadaşımın evinin önüne gittim onu alıp kaçtık” dedi.

“EVLENEMEYEN GENÇLERE ÇARE BULUNSUN”

Ramazan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Elbette ki böyle olmasını istemezdik. Ama evliliğin bütün masraflarını karşılayamazdım. Şuan müstakil ve iki göz odada oturuyoruz eşimle. Günü birlik işler yaparak bir şekilde geçimimizi sağlıyoruz. Birbirimizi seviyoruz. Eşimin ailesi tabi bu durumu kabullenemedi ve peşimize düştüler, ama bulamadılar. Şuan evliliğimizi kabullendiler ama eşimle de görüşmüyorlar.”

Ramazan son olarak, maddi imkanları yetersiz olduğu için evlenemeyen gençlere, devletin bir çare bulmasını istedi.

DÜĞÜNSÜZ VE MASRAFSIZ EVLİLİK

Eşiyle kaçarak evlenen bir diğer yurttaş ise Ferit, (26). Giderek pahalılaşan hayat şartları nedeniyle düğün yapamadıklarını dile getiren Ferit ise şunları belirtti:

“Ekonomik sıkıntılar gittikçe derinleşiyor. Türkiye’nin her tarafında insanlar zorluklar yaşıyor. Ama bölgedeki halk daha çok zorlanıyor ve özellikle de evlilik hayallerini kuran gençler. Çünkü burada yeterli iş imkanları yok. Varsa da iyi bir maaş ya da ücret alamıyorsunuz. Üç kuruşa sizi çalıştırıyorlar. Onunla da zar zor karnınızı doyurabiliyorsunuz. Nasıl evlenebilirsiniz ki? Çok zor. Bırakın düğün yapmayı nişan ve söz yapabilecek durumunuz bile yok. Evlilik masrafları çok yüksek bir maliyet gerektiriyor. Çeyiz parası, altın, beyaz eşya, mobilya, düğün masrafları, bunların maliyetini düşündüğünüzde psikolojiniz bozuluyor. Ben bunları karşılayamazdım ama eşimi de çok seviyorum. Bu yüzden onun gönül rızasıyla kaçtık. Bu duruma tabi ki de eşimin ailesi tepki gösterdi. Fakat birilerinin araya girmesiyle onların da rızasını aldık. Düğünsüz ve masrafsız bir şekilde evlendik. Ama bir an önce bu ekonomik şartların düzeltilmesi gerekir ve gençlerin evlenebilmesi için maddi koşulların sağlanması lazım.”